Pierwszy spacer dziecka.

Po przywiezieniu maluszka do domu, już od pierwszych godzin jego pobytu, rodzice muszą przygotowywać swoje maleństwo do pierwszego spaceru, na świeżym powietrzu.

Przed przywiezieniem dziecka do domu, pomieszczenie w którym ma przebywać malec, powinno być dobrze wywietrzone.

Początkowo, zależnie od pory roku, noworodka należny ,,werandować”. Otwiera się okno w pomieszczeniu, w którym przebywa ubrane dziecko, tak jak na spacer, początkowo na kilka, następnie na kilkanaście minut. Werandowanie powinno się stopniowo wydłużać. Werandować można kilka razy dziennie. Tak przygotowuje się maluszka do pierwszego spaceru na świeżym powietrzu.

Gdy stan dziecka jest dobry i pora roku jest sprzyjająca ( lato), nie ma przeszkód, aby z malcem wyjść na pierwszy spacer, już w pierwszym tygodniu życia. Pierwszy spacer z dzieckiem nie powinien trwać długo. W chłodnej porze roku, może trwać około 15-20 minut. Spacery powinno się wydłużać.
W zimie spacery z maluszkiem, nawet przy minus 5-10 stopni, mogą być realizowane. Powszechnie uważa się, że w zimie, spacer z małym dzieckiem, może odbywać się do temperatury -10 stopni Celsjusza.

Gdy temperatura powietrza jest dodatnia, spacery mogą odbywać się kilka razy dziennie. W dużej mierze ilość spacerów zależy od dyspozycji czasowej mamy. Przy niższych temperaturach, spacer 1x dziennie, zupełnie dziecku wystarczy.

Na spacery dziecko powinno być odpowiednio ubrane, w zależności od pory dnia i roku.