Jak ubierać dziecko, aby mu nie zaszkodzić?

Noworodki i niemowlęta są bardzo wrażliwe na działanie temperatur niskich i wysokich, ze względu na dużą powierzchnię skóry do masy ciała.
Należy więc je tak ubrać by mu nie było zbyt chłodno i gorąco. Zależy to od pory roku i aktywności dziecka. W chłodne dni, malca należy ubrać nieco cieplej niż siebie, natomiast gdy jest gorąco, dziecko ubieramy tak jak siebie. Niektórzy proponują ubrać dziecko o jedną warstwę ubrania więcej niż dorosłego człowieka. Z reguł małe dzieci szybciej monitują zimno niż ciepło.
O trym, że dziecku jest zimno alarmuje nas jego kolor skóry, zimne rączki i nóżki, zasinione usta, oraz zmniejszona aktywność ruchowa i płacz.

O przegrzaniu dziecka świadczy : czerwona, spocona skóra dziecka, a także niepokój.

Niektóre mamy zakładają zawsze swoim dzieciom czapeczki. Nie jest konieczne zakładanie czapki nawet noworodkom, jednak temperatura otoczenia powinna być optymalna dla malucha. Głowa dziecka jest za duża w stosunku do reszty ciała i dziecko najwięcej traci ciepła przez głowę. Dlatego też z chwilą wyjścia z dzieckiem na spacer powinno mieć  założoną czapeczkę. Natomiast w pomieszczeniu gdzie temperatura dostosowana jest do wymogów malca, czapeczka jest zbędna.

W czasie gorących dni dziecku, można założyć czapeczkę, lub kapelusik z bardzo przewiewnego, cienkiego materiału, by nadmiar ciepła mógł być usuwany przez głowę dziecka.

W czasie gdy maluszek gorączkuje nie należy go ubierać zbyt ciepło, gdyż zbyt ciepłe ubranie może hamować oddawanie nadmiaru ciepła i temperatura ciała, może się jeszcze podwyższyć. Przegrzanie dziecka w czasie gorączki może doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania, niektórych narządów wewnętrznych.

Gdy narasta dziecku temperatura, należy go początkowo okryć lepiej, podać lek przeciwgorączkowy, ale po chwili odkryć malca, by nadmiar ciepła mógł być odprowadzony i maluch poczuje się lepiej. Gdy dziecko spoci się, należy go przebrać w czyste ubranie.

Nie należy oziębiać dziecka szczególnie w lecie zbyt szybko, gdyż może to sprzyjać rozwojowi infekcji wirusowej.

Ubieraj swoje dziecko tak, aby ubranie mu nie przeszkadzało i nie krępowało jego ruchów.