Jak należy chronić malca w upalne dni?

W upalne dni, dziecko należny chronić przed nadmiernym słońcem, gdyż może to prowadzić do podrażnień skóry dziecka przez promienie UV. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i szczególnie narażona na podrażnienie i oparzenia przez słońce, co w późniejszym czasie może doprowadzić do powstania nowotworu. Najbardziej delikatna skóra jest do roku czasu życia dziecka. Również noworodki są narażone na oparzenia słoneczne z powodu nierozwiniętej tkanki podskórnej. Jak wynika z badań, dzieci częściej przebywają na polu, nie zważając na nadmierne nasłonecznienie niż starsi.
Dlatego też nie należy wypuszczać maluchy na podwórze, w godzinach od 11 do 15-16, gdzie słońce przygrzewa najwięcej.

Od godziny 11 do 15-16, nie powinno się przebywać z dzieckiem w pełnym słońcu, a tylko w cieniu lub w chłodniejszym pomieszczeniu przy otwartym oknie. Gdy chcemy wyjść z niemowlęciem lub noworodkiem na spacer, koniecznie trzeba je chronić przed nadmiernym przegrzaniem i promieniami słońca. Można mu ubrać koszulkę i czapeczkę z naturalnej bawełny i pampers. Nie przykrywać dziecka kocykiem. Od słońca chronić go zakładając parasol lub postawić budkę przymocowana do wózka.

Gdy maluch już siedzi w wózku na głowę należy mu założyć przewiewną czapkę lub kapelusz z dużym rondem. Koniecznie chronić przed słońcem odkryte części ciała jak ramiona, nóżki i plecy, zakładając dziecku ubranka z tkanin naturalnych, przewiewnych.

Malca po 6 miesiącu życia natrzeć kremami ochronnymi, z filtrem przeznaczonymi dla dzieci. Należy pamiętać, aby przed natarciem dziecka kremem ochronnym, zrobić test uczuleniowy na  składniki kremu. Po wyjściu dziecka z wody zawsze natrzeć kremem skórę malca.

Należy pamiętać, że ochrona dziecka przed nadmiernym nasłonecznieniem nie zwiększa niedoboru witaminy D i rozwoju krzywicy.

Stosować do nacierania kremy odpowiednie do wieku dziecka. Dzieci o bladym kolorze skóry powinny mieć kremy z filtrem 50.

Pamiętać należy o przygotowaniu płynów dla dziecka, wybierając się na spacer.

Masz problem?