Pieluszkowe zapalenie skóry niemowlęcia

Skóra małego dziecka jest niedojrzała. Tarcie pieluszki, wilgoć, temperatura, enzymy zawarte w kupce dziecka, amoniak, są przyczynami pieluszkowego zapalenia skóry niemowlęcia. Czasami zdarza się, że u niektórych niemowląt podrażnienia skóry, występują nawet  podczas stosowania, dobrych jakościowo pieluchomajtek np. ,,Pampers”.

Najczęstszą przyczyną tego rodzaju podrażnień u dziecka, jest alergia na składniki pieluszki.

Przyczyną wystąpienia podrażnień u dziecka mogą być :

Prawie każde dziecko w swoim życiu, doświadczyło podrażnienia pośladków, niezależnie od sposobu jego pielęgnacji. Skóra niemowlęcia, nie jest zbudowana tak, jak skóra człowieka dorosłego. Poszczególne warstwy skóry u niemowlęcia są cieńsze, delikatniejsze, słabiej rozwinięte jak u dorosłych. Różowy kolor skóry dziecko, zawdzięcza licznym, dobrze rozwiniętym i szerokim naczyniom krwionośnym. Włókna sprężyste u dziecka rozwijają się do 2 roku życia. Gruczoły potowe występują u dziecka licznie, natomiast gruczoły potowe są słabo rozwinięte. Najwięcej skóra dziecka rozwija się do 2 roku jego życia.

Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlęcia, jego przyczyny, zaobserwowano bardzo dawno. Początkowo skóra dziecka w okolicy narządów płciowych, pupy, pachwin, jest bardziej zaróżowiona,  przechodząca w kolor czerwony. Widoczny w tych miejscach jest złuszczający się naskórek. Następnie w podrażnionych miejscach, pojawiają się czerwone grudki, później nadżerki, mające podłoże grzybicze lub bakteryjne. Gdy w tym momencie, nie zastosuje się odpowiedniej pielęgnacji dziecka, może dojść do powstania ognisk rumieniowo – naciekających. W późniejszym czasie dochodzi do nadżerek, pęcherzy i owrzodzeń.

Aby nie dopuścić do takiego stanu należy:

W ciężkich stanach pieluszkowego zapalenia skóry, stosuje się maści z antybiotykiem, sterydami lub antybiotykoterapię.

Należy  przede wszystkim pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka i nie dopuścić do zapalenia skóry, nawet w początkowym stadium.