Karmienie piersią a grypa. Jak to naprawdę jest?

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy zachorowanie na grypę to nic nowego. Przeziębienia w tym czasie też jest trudno się wystrzec. Masz małe dziecko. Karmisz je piersią i właściwie nie wiesz, czy dalej masz karmić, czy też przerwać karmienie, by malucha nie zakazić. Dzisiaj odpowiadamy na pytanie: karmienie piersią a grypa. Jak to naprawdę jest?

Całkowicie bezpiecznie możesz karmić piersią swoje maleństwo, nawet gdy chorujesz. Z chwilą pierwszych objawów przeziębienia czy grypy twój organizm wytwarza przeciwciała (immunoglobuliny), które ty przekazujesz dziecku wraz z pokarmem. W ten sposób maluch się uodparnia. Czasem dochodzi do zarażenia grypą dziecka przez matkę karmiącą, ale maluch przechodzi wtedy ten czas łagodnie.

Karmienie piersią a grypa = Ograniczone kontakty?

Musisz pamiętać, aby twoja obecność przy dziecku była w tym czasie ograniczona tylko do karmienia malucha. Na usta załóż maseczkę, którą można kupić w aptece lub przykryj usta zwykłą zawiązaną chustką. Nie kichaj ani nie kaszl bezpośrednio przy dziecku. Grypą zarażasz się drogą kropelkową. Na czas twojej choroby pielęgnację nad dzieckiem musi przyjąć mąż czy dziadkowie. W czasie karmienia musisz zachować szczególną higienę. Koniecznie przed każdym karmieniem musisz umyć dobrze ręce.  Na nieumytych rękach gromadzą się zarazki, bakterie i wirusy mogące zarażać dziecko.

Pamiętaj! Temperatura nie jest powodem do zaprzestania karmienia. Nawet przy wysokiej gorączce możesz karmić, a to będzie tylko z pożytkiem dla dziecka. Najbezpieczniejszym lekiem z antybiotyków przy karmieniu piersią jest Amoksiklav. Jednak zażywanie antybiotyku stosuj tylko w ostateczności.

Postępowanie w czasie przeziębienia czy grypy.

Gdy tylko jesteś lekko przeziębiona, pij więcej napojów, dużo wypoczywaj, zrób sobie herbatkę rozgrzewającą z kwiatu podbiału lub lipy. Gdy masz podwyższoną temperaturę, weź Paracetamol, APAP. W przypadku wysokiej temperatury ciała, dreszczy, bólu głowy i mięśni, łamania w kościach i uporczywego kataru, idź do lekarza. On osłucha ci oskrzela, płuca i w razie potrzeby przepisze antybiotyk.

Pamiętaj! Grypa przenosi się drogą kropelkową. Nie kichaj blisko dziecka, nie całuj malucha, nie kaszl. Gdy boli cię gardło, kup dostępne pastylki do ssania.

Pamiętaj! Nie przyjmuj w czasie karmienia leków z grupy salicylanów (Aspiryna czy Polopiryna).

Antybiotyk a karmienie.

Gdy musisz przyjąć antybiotyk np. 1 raz dziennie, to weź go przed dłuższą przerwą nocną, tuż po ostatnim karmieniu. W przypadku gdy antybiotyk musisz przyjąć 2 razy dziennie, to pierwszy raz weź go po pierwszym karmieniu a drugi raz po ostatnim karmieniu malucha.

Gdy zamierzasz przyjmować leki, skonsultuj ich rodzaj i dawkowanie z lekarzem.