Wklęsłe i płaskie brodawki a karmienie piersią

Często kobiety mają wklęsłe lub płaskie brodawki a chcą karmić piersią. Czasami to jest jedna brodawka a czasami obydwie. Karmienie naturalne też wtedy jest możliwe.

Jednak na początku przygody z karmieniem naturalnym dobre przystawienie dziecka do piersi jest utrudnione. Wymaga pokonania wielu trudności, cierpliwości, zrozumienia oraz wsparcia osoby zaangażowanej i umiejącej nieść pomoc w takich sytuacjach.

Mile widziana jest tutaj pomoc męża, partnera, gdyż czasami będą takie chwile, że będziesz miała dosyć przystawiania dziecka do piersi.

Zawsze kieruj się zasadą, że dziecka karmione jest piersią, a nie brodawką.

Gdy zauważysz, że twoje brodawki są wklęsłe lub płaskie, jeszcze w ciąży musisz trochę popracować, chcąc karmić dziecko po porodzie piersią.

Od około 30 tygodnia ciąży zaopatrz się w specjalne wkładki do biustonosza, które będą powodowały stopniowe wyciągnięcie brodawki. Można je dostać w niektórych aptekach lub sklepach medycznych. W miejscu brodawki mają otworek, który stymuluje wyciąganie brodawki.

Dużą rolę może w tym przypadku spełnić partner wyciągając brodawkę ustami. Możesz sama też wyciągać brodawki za pomocą palców wskazujących i kciuków. W tym celu połóż palce wskazujące i kciuki na otoczce i wykonuj około 10 ruchów rozciągających 2 razy dziennie.  Są to tzw. ćwiczenia Hofmana.

Jednak ta stymulacja nie może trwać długo, gdyż może wywołać skurcze macicy u ciężarnej.

Zaraz po porodzie poproś położną, aby pomogła ci przystawić dziecko do piersi. Nie zrażaj się, jeśli maluch nie uchwyci dobrze piersi. Spróbuj palcami wyciągnąć brodawkę tuż przed  karmieniem.

Gdy za którymś razem dziecko dobrze uchwyci pierś, ssanie spowoduje wyciągnięcie brodawki.

Do przystawienia dziecka do piersi musisz się przygotować:

Gdy masz nabrzmiałe piersi, ściągnij trochę pokarmu, gdyż nie uda ci się przystawić dziecka do piersi, gdy będzie w nich duża ilość mleka.

W razie trudności z przystawieniem malucha do piersi ściągnij pokarm i podaj mu go łyżeczką lub specjalnym kubkiem.

W miarę, gdy dziecko rośnie przystawienie go do piersi z wklęsłymi czy płaskimi brodawkami jest łatwiejsze.

Dziecko w ciąży nie wie jak wyglądają piersi mamy, nie wie jakie mają być jej brodawki. Początkowo, zarówno ty, jak i dziecko musicie sami się nauczyć  korzystać z dobrodziejstwa karmienia piersią.brodawki a karmienie piersią

Gdy dziecku będziesz podawać odciągany pokarm, około 3-4 tygodnia życia, maluch przystawiony dobrze do piersi nie poczuje rodzaju twojej brodawki. Jednak wtedy będziesz go musiała nauczyć szerzej otwierać buzię do karmienia.

Nawet w czasie odciągania pokarmu i karmienia malucha łyżeczką lub kubkiem, ponawiaj próby przystawiania go do piersi.

W lepszej sytuacji są karmiące, u których jest tylko jedna brodawka wklęsła lub płaska. Wtedy z powodzeniem mogą karmić tylko z jednej piersi nie odciągając pokarmu z drugiej, ale tylko wtedy gdy nie ma nawału pokarmu i laktacja jest już ustabilizowana.

Z czasem ta pierś z której karmisz malucha, potrafi się dostosować do zaspokojenia potrzeb żywnościowych dziecka. Będzie wytwarzać tyle mleka ile dziecku będzie potrzeba.

Karmienie dziecka w wypadku płaskich czy wklęsłych brodawek jest trudne jednak wykonalne. Gdy cię bolą piersi, są obrzęknięte, popękane, przystaw dziecko do piersi, gdy je podleczysz.

Warto poświecić czas, siły i cierpliwość dla swojego dziecka.