Biały nalot na brodawce w czasie karmienia.

Dość często podczas karmienia naturalnego, na czubku brodawki, pojawia się biały nalot. Przyczyną mogą być:

Nie zawsze przyczyną bólu brodawek w czasie karmienia, jest zła technika, przystawiania dziecka do piersi. Ból brodawek, może być spowodowany pleśniawkami w buzi dziecka. Dziecko może mieć pleśniawki, w każdym okresie życia niemowlęcego. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, np mama przyjmowała antybiotyki. Czasami mamy mają skłonności do zakażenia drożdżakami np. pochwy i w tym przypadku bardzo łatwo dochodzi do bolesnych zmian na brodawce, szczególnie w czasie karmienia naturalnego, gdy odporność kobiety karmiącej jest obniżona.

Pierwszymi objawami zakażenia drożdżycą są:

 

Już nawet najmniejsze objawy pleśniawek u dziecka należy leczyć. Należy udać się z dzieckiem do lekarza, który przepisze leki przeciwgrzybicze dla niego i mamy, gdyż leczenie powinno obejmować jednocześnie dziecko i mamę. Dziecko z pleśniawkami w buzi nie chce jeść, jest niespokojne i marudne, ze względu na ból.

Zakażenie drożdżakami leczy się lekami przeciwgrzybiczymi. Płynem smaruje się brodawki i jamę ustną dziecka. Najlepiej na umyty mały palec, nałożyć gazik nasączony płynem i delikatnie posmarować jamę ustną dziecka. Gdyby u dziecka w okolicach krocza pojawił się biały nalot, pudrujemy te miejsca pudrem z zawartością leku przeciwgrzybiczego. Również, gdyby mamę swędziała pochwa, pojawił się nalot podobny do ściętego serka,  należy stosować przeciwgrzybicze, tabletki dopochwowe, które dostępne są na receptę. Dodać należy, że partner również powinien być leczony, mimo że nie zawsze u mężczyzny, występują objawy zakażenia drożdżakami.

Domowymi sposobami, również można leczyć drożdżaki, w początkowym stadium rozwoju zakażenia. Jedną łyżeczkę sody, wsypać do szklanki wody, wcześniej gotowanej przez około 20 minut. Roztwór przechowywać w słoiku, przed użyciem wymieszać, zwilżyć gazik i wysmarować jamę ustną dziecka, lekko ścierając pleśniawki.

Gdy przyczyną bolesności brodawek, jest czop mleczny, można go wycisnąć po ciepłej kąpieli lub ręcznie odprowadzając pokarm. Najlepiej jednak, aby czop wyssało dziecko w czasie karmienia.

Pozostawiony pokarm przez dziecko po karmieniu, powinno się lekko rozprowadzić po brodawce i otoczce.