Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Czasami zdarza się, nawet gdy kobieta bardzo chce, karmić piersią swoje dziecko, że nie może. Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Kobieta nie może karmić piersią gdy:
Czasami, przerwanie karmienia piersią stosowane jest na krótki okres czasu wtedy gdy :
Gdy matka jest w trakcie leczenia infekcji, bezpiecznie podczas karmienia może przyjmować preparaty, zawierające ibuprofen lub paracetamol. Leki przeciwhistaminowe też nie są przeciwwskazaniem do przerwania karmienia piersią. Podczas karmienia, również można przyjmować leki zawierające kodeinę ( leki przeciwkaszlowe, wykrztuśne). Jednak niektóre leki i zioła, mogą hamować laktację. W każdym opakowaniu wewnątrz leku, znajduje się ulotka z informacją, czy stosowanie danego leku jest bezpieczne podczas karmienia piersią. Zawsze, przed przyjęciem leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Należy pamiętać że: rozszczep podniebienia u dziecka, mongolizm, wada serca, wcześniactwo, wklęsłe czy płaskie brodawki, urazy okołoporodowe nie powinny być przeciwwskazaniem do karmienia piersią. W takim przypadku karmienie dziecka początkowo jest trudne, jednak nie niemożliwe, i powinno początkowo odbywać się pod czujnym okiem specjalisty laktacyjnego. Nawet w czasie ropnia piersi, gdy matka daje radę, może karmić swoje dziecko. Zależy to tylko od jej stanu zdrowia i kondycji fizyczno-psychicznej. Decyzja jednak należy do niej. Przeciwwskazania do karmienia piersią, oraz częściowe ograniczenia w karmieniu zależą od : szerokości geograficznej, tradycji, kultury, przede wszystkim chęci i gotowości matki i społeczeństwa na karmienie naturalne. Czy karmić swoje dziecko naturalnie czy mlekiem modyfikowanym, w nietypowych sytuacjach dotyczących dziecka i matki, ostateczną decyzję powinni podjąć rodzice.