Potówki u dziecka – jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Potówki u dziecka najczęściej pojawiają się w czasie upałów lub gdy ubierasz maleństwo zbyt ciepło. Początkowo na skórze dziecka pojawiają się plamki koloru różowego lub czerwonego.

Gdy tylko zauważysz te zmiany u dziecka to znak, że mu jest gorąco i należy ściągnąć choćby jeden kaftanik. Pozwól oddychać skórze twojego dziecka.  Przyczyną potówek jest pot dziecka oraz zatkanie gruczołów potowych np. poprzez nadmiar oliwki.

Jak wyglądają potówki?

Są to pęcherzyki wypełnione najczęściej płynem surowiczym. Płyn w razie zbyt długiego czekania z interwencją, może przerodzić się w ropę. Gdy potówki utrzymują się dłuższy okres czasu, może dojść do zapalenia skóry.

Potówki mają wielkość główki od szpilki czyli 1-2 milimetry. Najczęściej pojawiają się w fałdkach skóry dziecka, na szyi, w pachwinach czy zgięciach stawowych. 

Gdy u dziecka zauważysz potówki czerwone oznacza to, że dziecko cierpi, bo go na pewno swędzą i pieką. Ten rodzaj potówek ma wielkość około 2-4 milimetrów. Wypełnione są płynem i mają  czerwoną  obwódkę. Gdy nie są leczone mogą przejść w krostki.

W przypadku potówek białych, płyn surowiczy wewnątrz pęcherzyka mętnieje.

Jak zapobiegać potówkom?

Jest kilka sprawdzonych sposobów na uniknięcie lub ograniczenie potówek:

Jakie są przyczyny potówek?

Do przyczyn powstawania potówek należą: 

Czego nie należy robić?

Jeśli twoje dziecko ma potówki, pamiętaj aby nie robić poniższych czynności:

Pamiętaj, aby zmieniać pozycje dziecka, aby do skóry dochodziło powietrze. Gdy wychodzisz z dzieckiem na spacer ubieraj go o jedną warstwę odzieży więcej niż siebie.

Potówki mogą dziecko boleć, swędzieć i piec, dlatego też zadbaj o spokój w domu, aby dziecko się dodatkowo nie denerwowało.

Czy to na pewno potówki?

Musisz odróżnić potówki od trądzika niemowlęcego i odczynów alergicznych dziecka. 

Trądzik niemowlęcy charakteryzuje się drobnymi krostkami ropnymi. Mogą to być też zaskórniaki. Pojawia się on na buzi i klatce piersiowej. Przyczyną trądzika jest działanie hormonów matki w czasie, gdy dziecko było jeszcze w jej łonie.

Odczyny alergiczne najczęściej występują u dziecka na proszki do prania, emulsje do kąpieli, pudry i pampersy. Musisz więc dostosować wszystkie kosmetyki i detergenty piorące do potrzeb twojego dziecka.