Ciemieniucha u niemowlaka – leczenie.

Ciemieniucha u niemowlęcia nie jest groźną dolegliwością, chociaż wygląda dosyć brzydko.

Jak sama nazwa wskazuje, ciemieniucha zajmuje okolicę ciemiączka u dziecka. W swoim życiu prawie każde dziecko miało ciemieniuchę. Nie jest ona wynikiem zaniedbania rodziców. Nie można ich posądzać o złą higienę czy opiekę nad maluszkiem.

Dolegliwość zaczyna się zwykle około 3-6 tygodnia i źle leczona może się utrzymywać nawet do półtora roku życia.

Ciemieniucha, to żółte, tłuste łuski na główce dziecka, które pokrywają część a czasem całą głowę malca.

Nieleczona może rozprzestrzenić się na brwi, nosek dziecka czy okolicę pieluszki.

Ciemieniucha na główce dziecka – jakie są przyczyny jej powstawania?

Tak do końca nie są one jeszcze poznane. Jedną z przyczyn ciemieniuchy jest pozostałość wysokiego poziomu hormonów matki, które były u dziecka w czasie ciąży i do tej pory jeszcze nie zostały wydalone z jego organizmu. Gruczoły łojowe dziecka, natłuszczające jego skórę i włoski, pracują bardzo intensywnie.

Inną z przyczyn jest niedojrzałość gruczołów łojowych oraz wrażliwość niedojrzałej jeszcze skóry dziecka.

Alergia u dziecka też może być przyczyną powstania ciemieniuchy.

Jak leczyć ciemieniuchę?

Gdy zauważysz pierwszy objaw ciemieniuchy u dziecka, czyli bardzo małe łuski koloru białego tuż przy skórze, musisz natychmiast podjąć z nią walkę, by nie dopuścić do jej szybkiego rozprzestrzeniania się po całej główce.

Ciemieniucha najczęściej występuje w porze letniej, w czasie upalnych dni lub gdy w zimie dziecko jest trzymane w bardzo wysokiej temperaturze pokojowej. W takich warunkach dziecko szybko się poci, pory skóry na główce są zatkane i to jest pierwszy krok do powstania ciemieniuchy.

Ciemieniucha nie powoduje swędzenia czy pieczenia skóry u dziecka. Jednak trzeba ją rozróżnić od zapalenia skóry, a w tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Oto kilka rad, jak zwalczać i zapobiegać ciemieniusze u dziecka:

Kiedy do lekarza?

Powinnaś zgłosić się natychmiast do lekarza, jeśli:

Ciemieniucha najczęściej ustępuje w przeciągu dwóch tygodni. Jednak często wraca, więc starannie obserwuj główkę dziecka i w razie, gdy zauważysz niepokojące objawy, szybko interweniuj.

Czasami zdarza się, że ciemieniuchę widać na główce nawet kilkuletniego dziecka. Jednak to nic strasznego. Musisz wtedy przyłożyć się i szybko ją zlikwidować.

Starsze pokolenie, gdy nie było jeszcze dostępnych środków farmakologicznych, likwidowało ciemieniuchę u dziecka, pocierając mu główkę niesolonym masłem.