Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Skóra dziecka pod pieluszką ciągle jest narażona na działanie czynników drażniących, takich jak wilgoć, tarcie pieluszki o skórę, ciepło, kontakt z moczem i kałem. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry noworodka.
Drażniące działanie na skórę mają produkty rozkładu kału i moczu dziecka. Skóra noworodka jest jeszcze niedojrzała, a działanie tych czynników może osłabić wytrzymałość bariery naskórkowej. Gdy te czynniki działają przez dłuższy czas na skórę dziecka, powstają korzystne warunki do wniknięcia bakterii i grzybów. Aby nie dopuścić do pieluszkowego zapalenia skóry noworodka, musisz często zmieniać pieluszki. Należy zmieniać pieluszki po każdym oddaniu kału przez dziecko i dokładne myć pupę dziecka.
Jeśli stosujesz pieluszki Pampers, a wiesz, że dziecko już nie oddaje stolca po każdym karmieniu, musisz je zmieniać co 3 godziny.
Do mycia pupy dziecka używaj jednorazowych chusteczek. Gdy ich nie masz, możesz użyć wacika zamoczonego w wodzie. Pamiętaj, gdy dziecko ma atopowe zapalenie skóry, nie używaj chusteczek z detergentem, gdyż mogą się przyczynić do jeszcze większych odparzeń. Chusteczki z detergentem wysuszają skórę noworodka.
Właściwie każde dziecko w swoim życiu ma pieluszkowe zapalenie skóry w postaci zaczerwienienia. Gdy dziecko twoje ma zapalenie skóry w początkowej fazie, musisz tylko lepiej pielęgnować skórę, często zmieniać pieluszki i dokładnie myć pupę z zanieczyszczeń stolca. Pozwól dziecku poleżeć z gołą pupą. Dokładnie posmaruj kremem pielęgnacyjnym.
Pamiętaj, jeśli myjesz pupę dziewczynki myj ją zawsze od przodu do tyłu (czyli od brzuszka do pośladków). W ten sposób zapobiegniesz zakażeniu dróg moczowych.
Nie unoś pupy dziecka, ciągnąc go za nóżki do góry, bo możesz zwichnąć bioderka dziecka. Rozsuń nóżki dziecka lub przewróć go na bok i umyj pupę.
Jeśli używasz pieluszek tetrowych, musisz je zmieniać po każdym oddaniu przez dziecko moczu i stolca. Pamiętaj, by po dokładnym wymyciu pupy dziecka posmarować miejsca umyte kremem pielęgnacyjnym. Bardzo dobrze sprawdzają się kremy B-panten lub Sudokrem. Niektóre mamy chwalą sobie zwykły Linomag. Wybór należy do ciebie i twojego dziecka. Czasem zdarza się, że dziecko twojej znajomej dobrze toleruje Linomag a twoje dziecko po posmarowaniu nim ma czerwoną pupę.
Nie myj pupy dziecka mydłem przeciwbakteryjnym, które może podrażnić skórę dziecka. Czasem zaczerwienioną pupę możesz przypudrować. Musisz zobaczyć czy po kremie, czy pudrze pupa dziecka jest mniej czerwona.
Nie doprowadź do odparzeń pośladków, bo dziecko będzie bardzo cierpiało. Jeśli jednak doszło do nasilonych zmian (odparzeń), zgłoś się z dzieckiem do lekarza.
Do pielęgnacji dziecka nie musisz używać wyszukanych środków. Stosuj kosmetyki przeznaczone tylko dla niemowląt, których skład jest dostosowany do niedojrzałej skóry dziecka. Gdy twoje dziecko ma suchą skórę, potrzyj jego skórę np. emulsją po dokładnym wytarciu po kąpieli.
Gdy z dzieckiem wychodzisz na spacer w słoneczny dzień, pokryj buzię dziecka specjalnym kremem z filtrem, a gdy idziesz na spacer zimą, nałóż krem chroniący dziecko przed mrozem.
Wszystkie ubranka dziecka pierz w specjalnych proszkach lub płynach przeznaczonych do prania dla dzieci. Każde ubranko musisz dokładnie wypłukać.
Nigdy nie kieruj się ceną przy zakupie kosmetyków pielęgnacyjnych dla twojego dziecka. Musisz drogą prób i błędów wybrać kosmetyk odpowiedni dla twojego dziecka.
Najczęstsze błędy popełniane przez matki w pielęgnacji skóry dziecka:
Natychmiast zgłoś się do lekarza, gdy u swojego dziecka zauważysz: