Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Wystąpienie z prośbą o elastyczne godziny pracy wymaga przestrzegania precyzyjnej procedury. Jeśli nie zastosujesz się do niej, pracodawca może odrzucić twoją prośbę, a ty zamkniesz sobie furtkę do zaskarżenia tej decyzji w sądzie pracy. Informacje na temat procedury pochodzą z broszury przygotowanej przez portalwww.maternityaction.org.uk, wydanej w lutym 2012 r.
Zanim złożysz podanie o elastyczne godziny pracy (child-friendly working hours), upewnij się, że na pewno przysługuje ci do nich prawo (więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Wszystkie formalności mogą zająć sporo czasu, dlatego z dużym wyprzedzeniem musisz wystąpić o możliwość pracowania w dogodny dla ciebie sposób. Termin nie jest ustalony ustawą, ale dla własnego dobra należy zrobić to zawczasu.
Z prośbą o elastyczne godziny pracy powinno wystąpić się na około trzy miesiące przed ich planowanym rozpoczęciem.
Pierwszym krokiem jest sporządzenie aplikacji na piśmie. Dokument musi zawierać wszystkie wymienione elementy:
Niektóre firmy posiadają własne wzory odpowiedniej aplikacji, można też pobrać schemat z rządowej strony www.bis.gov.uk.
Dokument musisz dostarczyć pracodawcy na piśmie: pocztą tradycyjną lub elektroniczną, faksem lub osobiście, ale upewnij się wtedy, że otrzymałaś pisemne potwierdzenie wręczenia aplikacji. Zawsze zachowuj też kopię dokumentu dla siebie.
Dla kolejnych kroków ważna będzie data dostarczenia dokumentu. W przypadku wysłania go e-mailem jako dzień dostarczenia należy liczyć dzień wysłania, w przypadku poczty tradycyjnej należy założyć, że przesyłka została dostarczona w normalnym terminie.
Nie traktuj pisania aplikacji jako czystej formalności. W punkcie trzecim, w którym wyjaśniasz spodziewane efekty oraz przedstawiasz sposoby radzenia sobie z nimi, warto wysilić wyobraźnię, ponieważ właśnie tutaj możesz wygrać zgodę na elastyczne godziny pracy. Ustawodawca wyszedł z założenia, że ty – jako pracownik – najlepiej znasz swoją pracę i wiesz, w jaki sposób możesz ją wykonywać. Twój pracodawca, szczególnie jeśli pracujesz w dużej firmie, może nie być wtajemniczony w szczegóły twojego wakatu.
Przykład 1: Chcesz przejść z całego etatu na pół. Możesz zaproponować pracodawcy zatrudnienie drugiej osoby, która będzie pracować na zmianę z Tobą. Możesz też zaznaczyć, że póki druga osoba nie nabierze wystarczającego doświadczenia, ty będziesz zajmować się trudniejszymi zadaniami, jej pozostawiając prostsze.
Przykład 2: Prosisz o możliwość pracy zdalnej. W punkcie trzecim wytłumacz pracodawcy, że nie potrzebujesz stałej pomocy współpracowników, a w razie konieczności możesz skontaktować się z nimi telefonicznie z domu. Dobrym pomysłem może być też wykazanie, że pracując zdalnie będziesz generować mniej kosztów.
Pracodawca może od razu wyrazić zgodę na twoje podanie, musi cię wtedy poinformować o tym pisemnie w ciągu 28 dni. Twoje nowe warunki pracy zaczną obowiązywać od terminu wskazanego w aplikacji.
Zmiana warunków pracy nie wpływa na ciągłość twojego zatrudnienia – nawet jeżeli podpisujesz nową umowę.
Pracodawca ma prawo też w ciągu 28 dni od daty doręczenia twojej aplikacji zorganizować spotkanie, na którym będziesz uczestniczyć. W jego trakcie będziecie dyskutować na temat twojej aplikacji. Jeśli twój przełożony będzie mieć wątpliwości co do proponowanych przez ciebie rozwiązań, musicie wspólnie pomyśleć nad możliwymi alternatywami.
Na spotkanie nie musisz iść sama. Może towarzyszyć ci współpracownik lub reprezentant związków zawodowych.
Spotkanie nie koniecznie oznacza, że twój pracodawca nie przychyli się do twojej prośby. Dlatego warto wcześniej zastanowić się nad alternatywnymi opcjami, być może uda wam się wypracować rozwiązanie, o którym żadne z was dotychczas nie pomyślało.
Następnie w ciągu 14 dni pracodawca musi dać ci na piśmie odpowiedź o tym, czy zaakceptował twoją prośbę, czy nie. Dokument musi być datowany. W przypadku odmowy musi być na nim wyraźnie napisane, dlaczego pracodawca musiał odrzucić twoją prośbę. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.
Jeśli w którymkolwiek momencie ty lub twój pracodawca będziecie potrzebowali więcej czasu, możecie wydłużyć dowolny okres (np. odsunąć datę udzielenia ostatecznej decyzji). W tym wypadku należy spisać oświadczenie, w którym będzie napisane w jakim celu przedłużacie termin i kiedy nastąpi jego koniec. Jedna kopia takiego oświadczenia musi trafić do ciebie.
Jeżeli twój pracodawca nie wywiązuje się z terminów określonych ustawą, masz powód do złożenia na niego skargi, a nawet wezwania go przed trybunał pracy. Jeżeli celowo nie odpowiada na twoje próby kontaktu wyślij mu list (lub e-mail), w którym wypunktujesz wszystkie próby skontaktowania się i napiszesz, że sprawa jest pilna. Nie zaszkodzi też np. wysłanie linku do tego artykułu (w wersji angielskiej do pobrania z www.maternityaction.org.uk).
W sytuacji, kiedy jesteś na zwolnieniu macierzyńskim i nie możesz wrócić do pracy zanim nie zostaniesz poinformowana o decyzji, napisz do swojego pracodawcy, że chcesz wrócić do pracy, ale nie możesz tego zrobić, póki nie wiesz gdzie lub kiedy będziesz pracować. Zawsze zachowuj dla siebie kopię korespondencji.
Źródło: www.maternityaction.org.uk
Maternity Action to organizacja charytatywna dbająca o równouprawnienie kobiet ciężarnych, gwarantująca wsparcie dla matek, ich dzieci oraz partnerów.