Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Witaminy dla dzieci są potrzebne dla ich prawidłowego rozwoju i przemiany materii. Gdy dziecko karmione jest tylko piersią to oprócz witaminy K i D nie potrzebuje podawania innych witamin. Pozostałe witaminy zawarte są w mleku matki.
W czasie karmienia piersią podaje się dziecku witaminę D tylko w okresie jesienno- zimowym. Witamina potrzebna jest dziecku dla prawidłowego rozwoju kośćca.
Witamina D stymuluje wchłanianie się wapnia i odkładanie się go w kościach. Brak witaminy D powodować może krzywicę u dziecka. W okresie wiosenno-letnim nie powinno się podawać tej witaminy. Wystarczy, gdy dziecko będzie przebywać na słońcu. Wtedy witamina D produkowana jest w skórze dziecka pod wpływem promieni słonecznych.
Uważaj tylko, by dziecka nie narażać na oparzenia słoneczne lub udar. Promyki słoneczne dozuj dziecku z umiarem. W czasie wychodzenia z nim na spacer, pamiętaj o dobrym posmarowaniu dziecku odkrytych części ciała kremem z filtrem.
Krzywica u dziecka występuje na skutek złego wchłaniania się wapnia z przewodu pokarmowego do kości. W tym przypadku kości dziecka są kruche, ulęgają wygięciu.
Na krzywicę często zapadają dzieci w czasie szybkiego wzrostu i rozbudowy kości. Gdy zauważysz u swojego dziecka nieco zdeformowane żebra, powyginane paluszki czy zniekształconą główkę idź do lekarza, bo mogą to być początki krzywicy.
Krzywica zauważona w odpowiednim czasie to nic strasznego. W tym przypadku podaje się witaminę D w większych dawkach. Profilaktycznie można podawać dziecku karmionego piersią małe dawki witaminy D.
Każde podawanie dziecku jakichkolwiek leków czy witamin musisz skonsultować z lekarzem. Lekarz wystawi ci receptę i ustali odpowiednie jej dawkowanie.
Witaminę D zaleca się też podawać dzieciom powyżej 1 roku życia. Nie podawaj na własną rękę dziecku witaminy D, gdyż podawana w zbyt dużych dawkach obciąża nerki i może nawet prowadzić do zatrucia. Podawanie dziecku witaminy D karmiąc piersią możesz zacząć podawać już od 3 tygodnia życia (po uzgodnieniu z lekarzem).
Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym można podać witaminę, tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem, gdyż mleko modyfikowane zawiera już witaminę D.
W czasie karmienia dziecka piersią, musisz również pamiętać o podawaniu witaminy K. Mleko matki nie dostarcza dziecku tej witaminy w odpowiedniej ilości. Witamina ta jest niezbędna dziecku do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi.
Organizm dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym wytwarza witaminę K po 2 tygodniu życia i nie potrzebuje dodatkowo podawania tej witaminy.
Witaminę K dostarcza się z pożywieniem. Wytwarzają ją również odpowiednie bakterie w jelicie grubym.
Noworodki które nie mają podawane witaminy K narażone są na krwawienia z przewodu pokarmowego, moczowego (można zauważyć krew w moczu i kale dziecka), widoczne jest krwawienie z pępowiny. Maluchy narażone są na wylewy krwawe do skóry.
Dzieci urodzone przez matki, które przyjmowały leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub leki zmniejszające krzepliwość krwi narażone są na wczesną postać choroby krwotocznej.
W polskich szpitalach każdy noworodek otrzymuje witaminę K w pierwszej dobie życia. O dalszą przeciwzakrzepową profilaktykę u dziecka musisz zadbać sama.
Od pierwszego tygodnia do 3 miesiąca życia malca, przy karmieniu piersią podawaj regularnie dziecku witaminę K doustnie według zaleceń lekarza.
W razie niepokojących objawów występujących u dziecka (biegunka, przedłużająca się żółtaczka) skontaktuj się z lekarzem co do dalszego podawania witaminy K.
Gdy karmisz swoje dziecko piersią i dokarmiasz mlekiem modyfikowanym ustal podawanie dziecku witaminy K z lekarzem. Nie zaobserwowano przedawkowania u dzieci witaminą K.
Podawanie innych witamin dziecku przy karmieniu naturalnym i normalnej diecie matki nie jest wskazane. Chyba, że dziecko jest chore i lekarz zaleci dodatkowe podawanie witamin.
Uzupełnienie menu dzieci witaminami konieczne jest przy karmieniu naturalnym u matek, które stosują wegetarianizm i weganizm, ale tylko w uzgodnieniu z lekarzem.
W czasie choroby czy przeziębienia dziecka dodatkowe podawanie witamin nie zawsze jest uzasadnione.
Dodatkowe podawanie dziecku witaminy C może zakłócić pracę jego nerek . Bardzo niebezpieczne dla zdrowia jest przedawkowanie witaminy D i A, nie tylko u dzieci.
Zawsze podawaj witaminy dziecku, tylko po uzgodnieniu właściwości podawania i ilości z lekarzem.