Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Pierwszym nowym pokarmem, który jest najczęściej wprowadzany do menu dziecka jest sok owocowy.
U dzieci karmionych sztucznie może być on już podawany w 4 miesiącu życia, natomiast dzieciom karmionym piersią soki można podawać po ukończeniu 6 miesiąca życia, bo tym dzieciom w zupełności wystarcza podaż mleka z matczynej piersi.
Czasami zdarza się, że dzieci karmione piersią wcześniej zgłaszają chęć przyjmowania innych pokarmów niż mleko matki (przed ukończeniem 6 miesiąca życia).
Musisz do swojego dziecka podejść indywidualnie. Nie sugeruj się tym, że dziecko przyjaciółki w tym samym przedziale wiekowym przyjmuje inne pokarmy niż mleko.
Sok z jabłka lub marchewki najlepiej zrób sama. Nie jest to trudne. Wystarczy tarka (najlepiej plastikowa) oraz kawałek gazy. Jabłko i marchew powinny być ze sprawdzonego źródła. Najpierw podaj dziecku kilka kropli soku i stopniowo zwiększaj jego ilość. Dlatego też na początku podawania soków nie proponuje się gotowych produktów (w butelce jest większa jego ilość niż potrzebuje dziecko, więc pozostałą część soku np. z butelki musiałabyś wylać, gdyż nie nadawałby się już do picia).
Czasami zdarza się, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na przyjęcie nowego produktu i musisz z jego podaniem zaczekać kilka dni lub tygodni. Obserwuj dziecko.
Początkowo dzieci nie przepadają za sokami, bo są kwaskowate i mają zupełnie inny smak jak do tej pory podawane mleko. Nie zrażaj się tym. Ponów próbę za kilka dni.
Najlepiej początkowo podawać dziecku przeciery z tych warzyw i owoców, które rosną w danym kraju. Są bardzo dobrym źródłem węglowodanów, witamin i soli mineralnych. Przeciery możesz zrobić z malin, jabłek, marchwi. Wystarczy je zetrzeć na tarce i podać dziecku. Maliny można dobrze rozgnieść i w takiej postaci podać maluchowi.
Zupki jarzynowe zacznij podawać dziecku karmionemu sztucznym mlekiem (modyfikowanym) już w piątym miesiącu życia. Natomiast dziecku karmionemu mlekiem matki w 7 miesiącu życia.
Najpierw ugotuj zupkę jednoskładnikową ( np. marchewka). Zmiksuj ją i spróbuj podać maluchowi. Następnie stopniowo dodaj ziemniaki, pietruszkę i inne warzywa. Do każdej zupki dodaj masło lub oliwę.
Później dodaj mięso (dziecku karmionym mlekiem modyfikowanym w 6 miesiącu życia a u dziecka karmionego piersią w 7 miesiącu życia).
Początkowo będziesz miksować zupki, ale około 10 miesiąca życia dziecka spróbuj warzywa rozdrabniać widelcem.
W 10 miesiącu życia dziecko powinno być przygotowane na rozdrobnione zupki. Jest to początek nauki żucia pokarmów. Możesz korzystać z gotowych zupek w słoiczkach (Gerber, Hipp). Jednak musisz przestrzegać sposobu ich przechowywania w przypadku pozostawienia przez dziecko np. połowy zawartości słoiczka.
Kaszki kukurydziane, ryżowe czy kleiki możesz podawać dziecku, które jest karmione sztucznie już w 4 miesiącu życia a dziecku przyjmującemu mleko matki po ukończeniu 6 miesiąca życia. Na początku kaszki przygotuj na wodzie lub na mleku modyfikowanym.
Kaszki dostarczają dziecku energii i witamin. Dużo kontrowersji wśród dietetyków wzbudza podawanie dziecku glutenu. Przyjmuje się, że dziecku karmionemu piersią można podać kaszkę z glutenem w 7 miesiąc życia (odciągnąć niewielką ilość pokarmu i na nim podać kaszkę), a dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym taką kaszkę czy kleik z glutenem możesz podać w 5-6 miesiącu życia.
Gluten spełnia istotną rolę w rozwoju celiakii. Ta choroba ma najprawdopodobniej podłoże genetyczne, objawia się przewlekłą biegunką u dziecka na skutek złego wchłaniania pokarmów i uszkodzenia jelit. Podstawą leczenia celiakii jest dieta bezglutenowa, która musi być stosowana zazwyczaj do końca życia.
Mięso najpierw podajemy w zupkach od 6 miesiąca życia u dzieci karmionych sztucznie i od 7 miesiąca u dzieci karmionych naturalnie. Zaczynamy od 1 łyżeczki (około 10g). Najlepiej jest dotrzeć do mięsa z królika, indyka, kurczaka hodowanego na naturalnych paszach. W późniejszych miesiącach życia dziecka mięso podaj jako osobny posiłek. Jest ono źródłem żelaza, białka i witamin z grupy B.
Kefir, twaróg, jogurt stanowią dla dziecka cenne źródło wapnia, białka i witamin. Powinno się je podawać dziecku w 11- 12 miesiącu życia. Muszą być bez konserwantów. Mogą zawierać znikomą ilość cukru.
Żółtko jaja kurzego dostarcza organizmowi dziecka żelaza, tłuszczu, witamin oraz kalorii. Możesz podawać swemu dziecku po pół żółtka co drugi dzień od 7 miesiąca życia. Następnie 2-3 całe żółtka na tydzień. Jajka też powinny być ze sprawdzonego źródła. Jajka przed użyciem musisz dokładnie umyć i sparzyć gorącą wodą. Gdy gotujesz jajko niszczysz tym samym bakterie salmonelli.
Mleka krowiego nie powinnaś podawać dziecku do ukończenia przez niego pierwszego roku życia. Wczesna podaż mleka krowiego do organizmu dziecka może obciążyć pracę nerek, doprowadzić do alergii oraz uszkodzenia jelit dziecka. Wprowadzenie do menu twego dziecka mleka krowiego około 12 miesiąca życia zabezpieczy twoje dziecko przed niedokrwistością.
Gdy twoje dziecko nie ma jeszcze ukończonego trzeciego roku życia nie podawaj mu margaryn. Dietę oprzyj na bazie masła, oliwy z oliwek, oleju rzepakowego, sojowego i słonecznikowego. Po ukończeniu przez dziecko 3 roku życia możesz, ale bardzo stopniowo, wprowadzać margaryny miękkie wysokiej jakości. Nie smaż dziecku długo pokarmów. Unikaj smażenia na głębokim tłuszczu.
Odłóż podawanie cukru i soli dziecku jak najdłużej w czasie. Później nie dosalaj potraw. Również miodu nie pozwalaj dziecku jeść do chwili ukończenia pierwszego roku życia. Miód jest bardzo alergizujący i obecnie zanieczyszczony. Jego podawanie może doprowadzić do chorób u dziecka.
Zamiast herbatki podawaj dziecku do picia wodę. Oczywiście nie cały czas. Woda do picia powinna być przegotowana lub ze studni artezyjskiej (głębinowej). Jeśli korzystasz z wody z przydomowej studni, przed podaniem jej dziecku zbadaj pod względem bakteriologicznym i chemicznym. Posiłki dla dziecka najlepiej przygotuj na wodzie mineralnej przeznaczonej specjalnie dla niemowląt.