Praktyczne porady jak karmić dziecko

Poznaj praktyczne porady jak karmić dziecko! Od samego początku podawaj dziecku potrawy łyżeczką. Nie ucz dziecka pić papek i zupek z butelki.

Powoli eliminuj potrawy, które maluch zjada z butelki przez smoczek. Soki i wodę możesz próbować podawać niemowlęciu już na samym początku jego przygody z innym jedzeniem niż mleko kubeczkiem niekapkiem. Wówczas, gdy dziecko będzie starsze, podawaj mu do picia napoje w kubeczku.

Gdy karmisz dziecko łyżeczką, początkowo dawaj dziecku łyżeczkę do rączki. Niech się przyzwyczaja. Początkowo będzie się jej przyglądało, a później zacznie wkładać ją do buzi, wtedy pomóż mu nabrać jedzenie.

Pierwsze kęsy będą na podłodze, ale z czasem dziecko zacznie dobrze trafiać do buzi z porcją jedzenia.

Starszemu dziecku, gdy zaczniesz robić kanapki, pokrój je na małe kęsy, daj dziecku do rączki widelec i zobaczysz, jak pięknie będzie próbowało nabijać małe kęski i kierować w stronę buzi.

Zamiast małych kęsów kanapek może być to brokuł, kalafior. Musisz się wtedy uzbroić w cierpliwość i nie przeszkadzać dziecku w jedzeniu. Obserwuj je w czasie karmienia. Nie zostawiaj przy stoliku dziecka samego.

W menu swojego dziecka musisz zaprogramować odpowiednią ilość kalorii, białka, witamin, węglowodanów i soli mineralnych stosownie do jego wieku. Uwzględnij większą ilość produktów pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego. 

Postaraj się, aby na talerzyku dziecka było kolorowo. Do posiłków proponuj dziecku owoc. Nie ograniczaj dziecku spożywania masła. Jest ono potrzebne dla prawidłowego rozwoju jego mózgu i bogatym źródłem energii. Koniecznie ogranicz dziecku spożywanie słodyczy.

Nie podawaj mu Fast Foodów.

Wstrzymaj się od podawania dziecku czekolady, owoców cytrusowych, orzechów, owoców morza i pszenicy do ukończenia przez niego pierwszego roku życia. Czasami dziecko nie jest jeszcze gotowe na zjedzenie danej potrawy, wtedy poczekaj, podaj mu ją za chwilę lub za kilka dni. Oczywiście musisz ugotować nową.

Nie zapominaj o podawaniu dziecku ryb, w szczególności tych o dużej zawartości tłuszczu. Nie smaż ryb, przygotuj je na grillu, upiecz w foli lub po prostu ugotuj z jarzynami z dodatkiem masła.

Mięso podawaj chude ze sprawdzonego źródła. Gdy dziecko spróbuje innych smaków czasami nie chce pić mleka, chociaż np. dwulatek powinien przyswoić około 1000 mg wapnia, powinnaś mu wtedy dostarczyć tego pierwiastka w postaci twarogu, jogurtu, kefiru.

W wieku dwóch lat dziecku nie musisz gotować osobno pod warunkiem, że twoje potrawy przygotowujesz zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Gdy dziecko nie chce jeść danego pokarmu, nie zmuszaj go do jedzenia. Poczekaj, bo albo nie jest głodne, albo zje za chwilę.

Dzieci bardzo szybko biorą zmuszanie do jedzenia za kartę przetargową.

Zapamiętaj! Soki podawaj zawsze z umiarem, nadmierna ich podaż może doprowadzić do zaburzeń odżywiania, dzieci mogą mieć biegunkę, ból brzucha.

Nadmierne podawanie dziecku popularnych „Kubusiów” objawia się początkowo zmianą koloru skóry u dziecka na odcień pomarańczowy, później mogą dojść zaburzenia jelitowe. Zawsze podawaj dziecku soki czy inne artykuły żywnościowe np. obiadki w słoiczkach dostosowane do jego wieku.

Nigdy nie podawaj małemu dziecku grzybów. Jego wątroba nie potrafi ich jeszcze trawić.

Podawaj dziecku w okresach wiosny i jesieni witaminę D.

Jej niedobór może doprowadzić u dziecka do powstania krzywicy. Witamina D może być podawana, jako specyfik farmaceutyczny lub jest produkowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Stymuluje ona prawidłowe wchłanianie przez organizm wapnia oraz wchłanianie go przez kości.

Gdy wchłanianie wapnia przez organizm u dziecka jest zaburzone, kości dziecka stają się miękkie i ulegają odkształceniu. Częściej spotyka to dzieci w czasie silnego wzrostu i rozwoju.

Dzieciom karmionym piersią zalecane jest podawanie witamin D i K ze względu na to, że pokarm kobiecy nie zawiera ich w dostatecznej ilości.  Natomiast mleko modyfikowane zawiera już te witaminy.

Pamiętaj! Każde podawanie dziecku jakichkolwiek witamin musisz skonsultować z lekarzem.