Zaparcia po porodzie – przyczyny i sposoby zapobiegania
Około 7 miesiąca ciąży zwiększa zapotrzebowanie dziecka na żelazo.
Czerpie go z organizmu matki, wcale nie patrząc, że matko ma go mało, dlatego też najczęściej w tym czasie lekarze położnicy zalecają ciężarnym suplementacje żelaza, aby nie dopuścić do niedokrwistości organizmu matki. I właśnie w tym okresie, zaczynają się najczęściej problemy ciężarnych kobiet z wypróżnieniem.
Burza hormonów występujących w ciąży powoduje zaparcia. Progesteron np. rozluźnia mięśnie układu pokarmowego, zmniejsza perystaltykę jelit.
Najprawdopodobniej, gdy miałaś w ciąży zaparcia to pojawią się one również po porodzie.
Również leki antydepresyjne przyjmowane przez ciężarną kobietę oraz po porodzie, mogą powodować kłopoty z wypróżnieniem.
O zaparciach możemy mówić wtedy, gdy w ciągu tygodnia jest mniej, jak trzy wypróżnienia przy normalnym spożywaniu pokarmów.
W czasie porodu jelita są opróżnione poprzez lewatywę wykonywaną w niektórych szpitalach przed porodem, jak również w czasie drugiego okresu porodu podczas rodzenia się dziecka. Gdy nie oddasz stolca dwa dni po porodzie, to nie jest jeszcze patologia.
Przy normalnej diecie powinnaś oddać stolec bez problemów.
Sposoby na zaparcia po porodzie
Oto 16 skutecznych sposobów na uniknięcie zaparć po porodzie:
- Powinnaś jak najwcześniej wstać po porodzie. Pamiętaj, że pierwsze wstawanie powinnaś wykonać pod opieką położnej. Najpierw usiądź na łóżku, spuść nogi niżej, oddychaj spokojnie, posiedź chwilę. Gdy nie będziesz czuła się słabo wstań z łóżka i powoli przejdź się wokół niego. Nie wstawaj szybko, może zakręcić ci się w głowie, stracisz równowagę i możesz upaść na posadzkę. Jeśli pokonasz drogę wokół łóżka i będziesz czuła się dobrze, umyj zęby, odśwież się, wróć do łóżka, odpocznij chwilę i wybierz się na dalszą wycieczkę do ubikacji oddać mocz. Po porodzie prawidłowym powinnaś wstać najpóźniej po 6 godzinach. Pierwsze wstawanie po cięciu cesarskim najczęściej ustala lekarz anestezjolog. Też powinno się odbyć pod okiem rehabilitanta lub położnej.
- Po porodzie odczuwa się pełność dołem brzucha. Dzieje to poprzez obrzęk krocza, odbytu i pochwy. Gdy czujesz potrzebę oddania stolca, idź do toalety nie wstrzymuj defekacji. Usiądź wygodnie (jak dasz radę), wyprostuj mięśnie brzucha, głowa do góry, kolana nieco wyżej, rozluźnij się, a jelita zaczną pracować. Nie przyj na siłę. Gdy cię boli krocze, przyłóż ciepły kompres i lekko je uciśnij, mniej będzie bolało.
- Połóż ręce na brzuchu, rozszerzaj mięśnie talii i spłaszczaj, spróbuj wypchnąć mięśnie brzucha w stronę rąk. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
- Nie przyjmuj leków, które mogą powodować zaparcia.
- Spróbuj jeść śliwki suszone. Zawierają one –sorbital- który działa przeczyszczająco. Zalej wieczorem śliwki przegotowaną gorącą wodą. Rono zmiksuj i zjedz taki mus. Możesz też zjeść garść suszonych lub świeżych czarnych jagód np. z jogurtem. Wcześniej je przetrzyj lub suszone zalej gorącą wodą i wtedy zjedz.
- Ugotuj sobie kisiel z siemienia lnianego.
- Możesz wypić na czczo słabą kawę z mlekiem.
- Ugotuj i wypij kompot ze świeżych jabłek.
- Przygotuj i wypij rano przegotowaną ciepłą wodę wymieszaną z miodem i cytryną (uwaga, miód może być alergenny).
- Wypij łyżeczkę oleju rycynowego lub oliwy z oliwek.
- Ugotuj buraki, wymieszaj je z jabłkiem i zjedz. Wypij czysty, świeżo ugotowany barszcz czerwony.
- Zaparz liście malin i wypij wywar.
- Jedz pieczywo gruboziarniste, otręby, zboża, pestki dyni.
- Zaparz sobie koperek i wypij.
- Skoryguj dietę
- Spróbuj masować okolice od kości ogonowej do szpary pośladkowej. Ma być to masaż uciskający.
Przyczyny zaparć po porodzie
Najczęstsze przyczyny zaparć po porodzie:
- strach przed bólem naciętego, pękniętego krocza
- strach przed puszczeniem szwów krocza. W czasie oddawania stolca, szwy nie puszczą. One są samorozpuszczalne i tak wyjdą same. Możesz odczuwać miejsce szycia krocza jako „zdrętwiałe”
- zaburzenia hormonalne
- obrzęk krocza, odbytu, pochwy
- mniejsza praca przewodu pokarmowego w czasie porodu
- podanie w czasie porodu leków znieczulających
- niewłaściwa dieta po porodzie
- brak ruchu
Pamiętaj! Zaleganie masy kałowej wpływa niekorzystnie na zwijanie się mięśnia macicy, jak również na twoje samopoczucie.
Gdy masz zaparcia przez dłuższą chwilę i denerwujesz się ,idź do lekarza. Zaaplikuje ci błonnik w proszku. Znakomicie działa Colon C lub czopki glicerynowe czy czopki Bisacodyl. Jednak możesz ich stosować tylko w porozumieniu z lekarzem.
Zobacz także:
Masz problem?