Zapalenie piersi w połogu.

Zapalenie piersi, jest nadal dość częstą przeszkodą w karmieniu naturalnym dziecka. Średnio dotyczy około 10-20 procent kobiet będących w połogu. Najczęściej występuje do 6 tygodnia po porodzie. Chociaż zdarzają się zapalenia piersi nawet w 6 miesiącu po porodzie.

Do zastoju pokarmu w piersi najczęściej dochodzi na skutek:

Nie leczony zastój piersi, często doprowadza do zapalenia piersi.

Na skutek wtargnięcia do piersi, poprzez popękane brodawki bakterii, dochodzi do stanu zapalnego, który rozpoczyna się najpierw, w tkankach otaczających przewody mleczne i pęcherzyki. Nie zauważony, potrafi bardzo szybko objąć pierś, a później cały organizm kobiety. Początek zapalenia piersi jest nagły. Czasami kobietę budzi w nocy silny ból i obrzęk piersi. Pierś, a raczej część piersi, najczęściej jest to górna zewnętrzna kwadratu czyli, pod pachami, jest zaczerwieniona, twarda, bardzo tkliwa, bolesna i gorąca. Temperatura ciała znacznie podwyższona, najczęściej powyżej 38 stopni C. Kobieta czuje ogólne rozbicie, do tego dreszcze, osłabienie i silny ból głowy. Objawy zapalenia podobne są objawów  grypy. Zapalenie najczęściej dotyczy jednej piersi. Cała pierś jest obolała, ale najbardziej bolą twarde, zaczerwienione, dobrze wyczuwalne miejsca. Pokarm z piersi wypływa w bardzo małej ilości lub wcale. Najczęściej dzieci nie chcą ssać z tej chorej piersi, mamy również nie przystawiają je do piersi  ze względu na ból. Brak reakcji na te objawy (chociaż jest to niemożliwe), mogą doprowadzić do ropnia piersi. Nie do końca wyleczone zapalenia piersi, lubią nawracać.

Kilka rad by zniwelować zapalenie piersi:

Gdyby kłopoty z piersiami przeciągnęły się powyżej 24 godzin, koniecznie udać się do lekarza, który zaaplikuje antybiotyk.

Nie leczone zapalenie piersi często doprowadza do ropnia piersi.

Pamiętaj!! Zapalenie piersi czy antybiotykoterapia nie jest przeciwwskazaniem do przerwania karmienia piersią.

Najlepiej nie dopuścić do zapalenia i zastoju mleka w piersi.