Trzeci rok życia – budowanie zdań i naśladowanie dorosłych

Wasz maluch ma już trzy latka. Dobrze chodzi, a porozumiewanie się z nim nie stanowi już takiego problemu. Ale warto wiedzieć, co jeszcze twoje dziecko może zrobić, jak go zdopingować, by było jeszcze sprawniejsze intelektualnie i rozwijało się lepiej.

U malucha najlepiej rozwinięta jest koordynacja oko-ręka. Dzięki temu nabywa nowych umiejętności i bawi się w kolejne zabawy. Trzyletnie dziecko:

Gdy drugie dziecko będzie już w domu nie odtrącaj pierwszego, przytulaj go. Zachowuj się tak, aby starszy maluch wiedział, że go też kochasz. Spróbuj zaangażować starsze dziecko w pomoc przy pielęgnacji mniejszego: w czasie kąpieli, przy przewijaniu, karmieniu, ubieraniu

Po obiedzie zawsze układaj dziecko do snu. 3-letni maluch śpi teraz raz dziennie. W tym okresie możesz zapisać dziecko na pływalnię i postarać się nauczyć je pływać.

Pamiętaj, że trzylatek nadal uczy się mówić dlatego:

Zgłoś się do lekarza gdy u swojego dziecka zauważysz że;

Musisz pamiętać, że każde dziecko rozwija się indywidualnie i niektóre dzieci częściowo odstają od przyjętych norm. Jednak gdy u swego dziecka zauważysz jakiekolwiek odchylenia, zgłoś się do lekarza. Wczesna rehabilitacja twojego dziecka może przynieść pożądany  efekt i zniwelować nietypowe objawy i opóźnienia w rozwoju.

Trzyletnie dziewczynki zazwyczaj w trzecim roku życia ważą do 14,5 kg, a chłopcy do 15 kg. Dziewczynki są też niższe od chłopców o około 1 cm i mierzą około 96 cm wysokości, a chłopcy 97 cm.