Pierwszy miesiąc – rozpoznawanie głosu matki

Będąc mamą swojego nowo narodzonego dziecka, chciałabyś sprawdzić czy Twoja pociecha dobrze się rozwija. Dowiedz się jaki powinien być rozwój noworodka w pierwszym miesiącu życia.

Po raz pierwszy stan ogólny zdrowia dziecka, oceniany jest wg skali Apgar tuż po urodzeniu w 1, 5, i 10 minucie życia.

Skalę Apgar w celu określenia stanu ogólnego noworodka, po raz pierwszy wprowadziła w USA Wirginia Apgar.

Pod uwagę bierze się: czynność serca, oddech, napięcie mięśni, zabarwienie powłok skórnych oraz reakcje na bodźce. Noworodek może otrzymać maksymalnie 10 punktów. Za każdą czynność oceniany jest od 0 do 2 punktów.

I tak gdy maluch otrzyma zaraz po porodzie 9-10 punktów tzn. że urodził się w stanie dobrym, 7-8 punkty świadczą o zmęczeniu po porodzie. Gdy maluch otrzyma ocenę od 4-6 tzn. że maluch urodził się w zamartwicy średniego stopnia czyli zamartwicy sinej. Ocena noworodka tuż po urodzeniu od 0 – 3 punktów świadczy o zamartwicy ciężkiej tzw. zamartwicy bladej.

Ocena dziecka w pierwszych minutach musi być robiona przez doświadczony personel, gdyż od tej oceny zależy dalsze postępowanie z dzieckiem i ewentualne dalsze leczenie.

Po każdym porodzie lekarz bada i osłuchuje noworodka. Sprawdza między innymi odruch Moro (pojawia się on w 28 tyg. ciąży i zanika w 2 miesiącu życia). Poprzez nagłą stymulacje noworodek zgina nietypowo i rozkłada kończyny górne i dolne.

Zdrowy noworodek wykazuje silny odruch chwytny ( zaciska rączki przy włożeniu palca). W przypadku odruchu Babińskiego – połaskocz malucha pod stópkami a zobaczysz , że małe paluszki zegna się do środka, natomiast paluch będzie się wyginał na zewnątrz. Gdy delikatnie dotkniesz swoim policzkiem , policzka dziecka zauważysz, że maluch otworzy buzie i skieruje główkę w twoja stronę szukając piersi.

Noworodek potrafi robić kroki, weź dziecko pod paszki, stópkami niech dotyka ziemi, zdziwisz się gdy zobaczysz, że twój maluch chodzi.

W niektórych szpitalach ocenia się noworodka po urodzeniu wg. skali Ballarda. Jednak w Polsce  nie jest ona popularna.

Rozwój noworodka w pierwszym miesiącu życia

W pierwszym miesiącu życia maluch:

Pamiętaj, podchodź do swojego dziecka indywidualnie. To nic, że dziecko twojej przyjaciółki potrafi w pierwszym miesiącu życia robić więcej jak twoje. Nie wszystkie dzieci równo się rozwijają.

Każde dziecko posiada własny rytm rozwoju. Zależy to w głównej mierze od: cech dziedzicznych, stanu ogólnego dziecka, w którym tygodniu ciąży się maluch się urodził (wcześniaki mają swój rytm rozwoju), temperamentu i stanu psychicznego. Jedne dzieci rozwijają się szybciej inne wolniej.

Do wieku szkolnego wszystkie różnice w rozwoju dziecka powinny się wyrównać, jeśli nie istnieją jakieś inne przesłanki zdrowotne u dziecka.