Siódmy miesiąc – przesypianie nocy i próby pełzania

Wasz maluch ma już siódmy miesiąc i niemal w pełni uczestniczy we wspólnym życiu rodzinnym. Chce zwiedzać świat, nie możesz więc go zostawić nawet na chwilę samego. Waży około 7 – 8 kg, a w ciągu tego miesiąca jego masa może się zwiększyć o około 800 gram. Mierzy około 65 cm wysokości.

Po wieczornym posiłku powinien przesypiać całą noc, jednak nie wszystkie dzieci to robią – wiele zależy od ich osobowości. Mamy, które nadal karmią swoje pociechy, muszą być przygotowane na to, że maluch będzie się budził do karmienia w nocy. Należy po prostu uzbroić się w cierpliwość.

Niektóre matki nastawione są na czuwanie nocne i nie zasypiają twardym snem, mimo że dziecko już nie budzi się w nocy, słyszą nawet jak maluch w łóżeczku przekręca się z boku na bok.

Siedmiomiesięczne dziecko potrafi już dużo zrobić:

Jeżeli nie możesz już karmić piersią, ustal jadłospis dziecka np.: 180 ml mleka lub kaszki zbożowej, 180 ml kleiku bezglutenowego, 200 ml zupy z mięsem lub rybą, co drugi dzień dodawaj też żółtko, na podwieczorek: około 150 g kaszki, deser mleczno-owocowy lub 150 ml soku lub przecieru owocowego, mleko lub kaszka na noc.

Powinnaś aktywnie spędzać czas z dzieckiem, żeby pomóc mu w prawidłowym rozwoju. Dostosuj wasze zabawy do umiejętności i temperamentu dziecka. W siódmym miesiącu życia:

Pamiętaj! Każde dziecko rozwija się inaczej, zależy to od jego osobowości, temperamentu, dziedziczenia różnych cech po rodzicach.

Jeśli jednak twoje dziecko w tym wieku nie reaguje jeszcze na swoje imię, nie siedzi, nie chce się bawić, nie może przewrócić się na brzuszek, zgłoś swoje obawy lekarzowi. Wczesna rehabilitacja dziecka może przynieść oczekiwany skutek w leczeniu twojej pociechy.