Drugi rok życia – taniec, bieganie i strach przed ciemnością

Minęły już pierwsze urodziny twojego dziecka. Kolejny etap jego rozwoju jest już zamknięty. Pierwsze samodzielnie postawione kroki wasze dziecko ma już za sobą.

Jednak wiele dzieci jeszcze raczkuje i upłynie kilka miesięcy zanim zaczną pewnie chodzić. Wasze dziecko podwaja swoją wagę, ale dzięki temu, że zaczął chodzić, ciągle biega, wspina się na meble, sofy i krzesła – znikają okrągłe policzki i grube nóżki, dziecko chudnie. Staje się również wyraźnie wyższe.

Dwuletnie dziecko wiele już potrafi:

Jeśli jest to możliwe nadal dokarmiaj dziecko piersią. Nawet karmienie jedynie w ciągu nocy ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Pamiętaj, że zawsze musisz dbać o bezpieczeństwo twojego dziecka, które nie rozumie jeszcze, że może zrzucić na siebie ciężkie przedmioty albo oparzyć się czymś:

Twoje dziecko tylko przy rodzicach i osobach, które dobrze zna, czuje się bezpiecznie i komfortowo. Nie powinno się bez powodu mu tego odbierać.

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, ale niektóre zachowania mogą cię zaniepokoić. Podziel się swoimi obawami z lekarzem, szczególnie jeżeli: