Czwarty miesiąc – gaworzenie i śmiech

Już jesteście czwarty miesiąc z waszym maleństwem. Poznajecie siebie wzajemnie. Prawie codziennie wasze dziecko zaskakuje was czymś nowym. Jednak chcielibyście być pewni czy wasz skarb rozwija się prawidłowo. 

W czwartym miesiącu wasze dziecko:

W czwartym miesiącu życia dziecka możesz:

Witamina D

W czwartym miesiącu życia podawaj dziecku witaminę D zgodnie z zaleceniem lekarza. Inna dawka będzie przy karmieniu naturalnym a inna przy sztucznym. Podawanie dziecku witaminy D, zależy również od pory roku.

Stawy biodrowe

Musisz zbadać maluchowi stawy biodrowe. Przy wypisie ze szpitala dostaniesz skierowanie do poradni preluksacyjnej na USG stawów biodrowych dziecka. Pamiętaj! Nie noś jeszcze dziecka w pozycji pionowej w chuście lub nosidełku. Nie kładź dziecka w pozycji półsiedzącej. Nie układaj dziecka w pozycji siedzącej i nie obkładaj go np. poduszkami. Jest jeszcze na to za wcześnie.

W razie problemów…

Zgłoś się z dzieckiem do lekarza gdy:

Pamiętaj nie wszystkie dzieci rozwijają się jednakowo w tym samym czasie. Musisz podejść do swego malucha indywidualnie.

Jednak gdy cię coś niepokoi w zachowaniu twojego dziecka idź do lekarza na konsultację. W razie choroby twego dziecka wcześniejsze jej rozpoznanie, leczenie i rehabilitacja będzie przynosić lepsze rezultaty.