Kolka u dziecka – 24 skutecznie sposoby eliminacji

Twoje dziecko płacze, szczególnie w godzinach popołudniowych, nie możesz go uspokoić, denerwujesz się, cały dom w tym czasie jest postawiony na nogi. Przyczyną jest najprawdopodobniej kolka u dziecka.

Właściwie co drugie dziecko ma kolkę. Zwykle, dzieje się to wieczorem, maluch płacze, podkurcza nóżki, jest cały czerwony na buzi, ma twardy brzuszek, czasem zaparcia. Przestaje płakać na chwilkę i zaraz zaczyna od nowa.

Kolka u dziecka – przyczyny

Przyczyny kolki u dziecka nie są jeszcze dokładnie poznane. Zazwyczaj dzieje się to na skutek zatrzymania gazów w niedojrzałych jeszcze jelitkach dziecka.

Kolka zazwyczaj zaczyna się u dziecka w trzecim tygodniu życia i sama ustępuje po ukończeniu przez dziecko około 3-4 miesięcy.

Jest to bardzo długi okres dla rodziców, domowników i samego dziecka.

24 skuteczne sposoby na kolkę

Oto kilka rad dla rodziców, których dziecko ma kolkę:

  1. Wyeliminuj negatywne emocje w domu, które udzielają się dziecku. Gdy matka jest spokojna zrelaksowana, dziecko również śpi spokojnie.
  2. Gdy dziecko dokarmiane jest mieszanką, często w czasie karmienia połyka powietrze.  Trzymaj zawsze butelkę do góry. Patrz, aby w smoczku zawsze było mleko. Kup smoczek antykolkowy.
  3. Zrób ciepłe okłady, które pomogą malcowi nieco rozluźnić mięśnie brzuszka i rozkurczyć jelitka. Podgrzej woreczek z pestkami wiśni i połóż go na brzuszku dziecka, poklep lekko dziecko po pleckach. Woreczek z pestkami wiśni kupisz w aptece lub sklepach zielarskich. Zamiast pestek wiśni możesz podgrzać gorczycę.
  4. Niestrawiona w brzuszku laktoza może powodować gromadzenie się gazów i ból brzuszka dziecka. Spróbuj, aby dziecko ssało pierś dłużej, wtedy poziom laktozy będzie mniejszy. Poczekaj, aż dziecko samo wypuści pierś. Laktoza też znajduje się w mleku modyfikowanym.
  5. Przez pierwsze trzy miesiące zminimalizuj dziecku bodźce zewnętrzne – ogranicz odwiedziny gości, wyłącz jasne światło, ścisz telewizor.
  6. Wypróbuj gimnastykę nóżek – podkurczaj delikatnie nóżki dziecka, a następnie je prostuj
  7. Podczas kolki ułóż dziecko na ręczniku bez pampersa, chwyć delikatnie dziecko za kolanka i przyginaj mu je do brzuszka, powtarzaj kilka razy.
  8. Podawaj dziecku herbatki z kopru włoskiego, rumianku, które ułatwią dziecku szybsze wydalanie gazów. Nie podawaj za dużo herbatek, maksymalnie około 100 ml dziennie. W większej ilości te herbatki mogą wywołać kolkę u dziecka. 
  9. Gdy karmisz dziecko sztucznie, razem z lekarzem ustalcie podawanie mieszanki o mniejszej zawartości laktozy.
  10. Gdy karmisz piersią, skoryguj swój jadłospis. Unikaj potraw ciężko strawnych, smażonych, tłustych, cytrusów. Ogranicz spożycie mleka i jego przetworów. Jeśli po zjedzeniu przez ciebie jakiejś potrawy maluch ma kłopoty żołądkowe, usuń tę potrawę ze swojego menu. 
  11. Karm dziecko „pod górkę”. W tym celu do karmienia ułóż dziecko na twoim brzuchu (ty też się połóż). Buzię dziecka skieruj w kierunku brodawki. Gdy masz dużo pokarmu, dziecko nie potrafi jeszcze szybko pić i łyka powietrze. „Pod górkę” pokarm wypływa powoli. 
  12. W czasie kolki połóż dziecko na brzuszku na kocu, ręczniku lub na twoich kolanach buzią do podłogi i masuj jego plecki. Możesz także je rozebrać i położyć na swoim brzuchu, gdy poczuje twoje ciepło i bicie twojego serca, uspokoi się chociaż na chwilę.
  13. Połóż dziecko na pleckach i brzegiem dłoni masuj mu brzuszek. Wykonuj koliste ruchy. Masaż u dziecka wykonuj kilka razy dziennie. Nie rób tego bezpośrednio po jedzeniu, bo maluch może ulać pokarm. 
  14. Ułóż malca na twoim przedramieniu brzuszkiem w dół, główka oprzyj na dłoni, nóżki dziecka mają znajdować się po obu stronach łokcia. W tej pozycji masuj mu plecki.
  15. Zrób dziecku ciepłą kąpiel w wanience. Działa rozluźniająco. Powoli zanurzaj dziecko wodzie o temperaturze około 37°C i masuj je, polewając mu brzuszek wodą. 
  16. Namocz w ciepłej wodzie pieluszkę i połóż ją na brzuszku dziecka.
  17. Często noś i kołysz dziecko. To daje mu poczucie bezpieczeństwa i rozluźnia jego mięśnie. Połóż dziecko na swoim barku, jego rączki na twoich plecach i lekko kołysz je i siebie na boki, możesz przy tym nucić spokojną melodię. Często zdarza się, że gdy słuchałaś muzyki w ciąży, teraz dziecko bardzo się przy niej uspokaja. 
  18. Musisz wypróbować pozycje, w których dziecko się uspokaja.
  19. Pamiętaj, że dziecku ma się odbić po karmieniu. Połóż dziecko pionowo na twoim barku, lekko masuj plecki aż mu się odbije. Nie śpiesz się nigdy przy dziecku. Pośpiech w tym przypadku jest złym doradcą.
  20. Przystawiaj dziecko prawidłowo do piersi. Gdy dziecko nieprawidłowo ssie, łyka powietrze i może mieć kolkę.
  21. Za zgodą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami kup w aptece preparaty, które eliminują kolkę i podaj je dziecku. Mogą to być Infacol, Bobolic, Esputicon. Delicol jest preparatem zawierającym enzym, który jest niezbędny do prawidłowego trawienia laktozy, eliminuje tym samym kolkę
  22. Gdy dziecko ma kolkę, włącz odkurzacz lub suszarkę do włosów, kierując ciepły strumień na brzuszek dziecka. Uważaj, aby nie poparzyć brzuszka dziecka.
  23. Zmień technikę karmienia piersią. Gdy dziecko zbyt płytko chwyta pierś, łyka powietrze, co często powoduje kolki. Dziecko musi chwycić dobrze pierś, tzn. brodawkę i otoczkę. W czasie karmienia nie możesz słyszeć mlaskania, cmokania tylko połykanie. Pamiętaj, że koniec twojej brodawki ma się znajdować między podniebieniem twardym a miękkim dziecka. Sprawdź u siebie, jak to jest daleko.
  24. Zaparz anyżek. Łyżeczkę zmielonego anyżku zalej szklanką gorącej wody, przykryj spodkiem. Po 20 minutach odkryj, przecedź i rozcieńczony napój podaj dziecku. Gdy karmisz piersią, możesz sama pić anyżek 3 razy dziennie po 1 szklance. Anyżek przejdzie do twojego pokarmu. Później nakarm dziecko. Anyżek zwiększa również laktację i polepsza trawienie u twojego dziecka.