Problemy z piersiami w czasie karmienia dziecka

Już jesteś w domu. Masz dziecko obok siebie i trochę problemów z piersiami. Nie denerwuj się, bo gdy będziesz spięta i nerwowa, mniej pokarmu będzie się wydostawało przez kanaliki.

W takiej sytuacji dziecko najczęściej płacze, jest niespokojne, a ty jesteś przygnębiona, że dzieje się coś się złego Ta sytuacja ciągle się powtarza. Wreszcie masz dość wszystkiego, najchętniej schowałabyś się w jakieś niedostępne miejsce, żeby cię nikt nie znalazł. Nie załamuj się. Na wszystko jest rada. Powtarzaj sobie, że jest to tylko okres przejściowy.

Problemy z piersiami ma większość matek karmiących. Dasz radę. Prawie każda matka jest zdolna do wykarmienia swego dziecka. 

Zastój pokarmu

Miałaś bolącą brodawkę, teraz masz guzek na piersi. To najprawdopodobniej zastój pokarmu w jednym z fragmentów kanalika na skutek nie uwalniania się z niego pokarmu.

Przyczyną może być źle dobrany stanik, uciśnięcie przez ciebie piersi w czasie snu w nocy, nieprawidłowa pozycja dziecka przy ssaniu, nieprawidłowe uchwycenie i ssanie przez dziecko piersi, zbyt długie przerwy między karmieniami. W takiej sytuacji staraj się karmić z tej bolącej piersi. Możesz ją także lekko pogładzić (mają być to ruchy głaszczące a nie silny masaż, bo wtedy możesz uszkodzić kanaliki wyprowadzające w sutku a od tego to już mały kroczek do zapalenia piersi).

Co robić, aby nie doszło do zastoju piersi? Gdy mleko nie jest dobrze uwalniane z piersi, przewody mleczne mocno się rozszerzają i oksytocyna nie może dotrzeć do komórek mięśniowych otaczających przewody. Pierś jest wtedy obrzmiała, gorąca, błyszcząca, mocno wrażliwa i bolesna. Możesz mieć temperaturę lub tylko stan podgorączkowy.

W tym przypadku możesz:

Jeśli masz kłopoty z wypływem pokarmu, mimo zastosowania się do zaleceń, możesz, pod kontrolą położnej lub lekarza, na 5 min przed karmieniem przyłożyć na pierś gazik z kroplami oksytocyny, wtedy mleko wypłynie. Pamiętaj jednak, że nie możesz długo stosować tego zabiegu, gdyż zaburza to laktację. Dawkowanie uzgodnij z lekarzem.

Nie podawaj dziecku innego rodzaju pokarmu za pomocą butelki. Jeśli pierś będzie bardzo bolesna, wrażliwa, obrzęknięta, będzie ci przeszkadzał biustonosz, a do tego zagorączkujesz, udaj się do lekarza w celu konsultacji. Może będziesz musiała otrzymać osłaniająco antybiotyk. Przy antybiotyku też możesz karmić naturalnie, tylko powiadom lekarza o tym, że karmisz. Gdy pierś będzie bardzo cię bolała, zażyj środki przeciwbólowe (Paracetamol) lub przeciwzapalne (Ibuprofen).

Nie zrażaj się tymi chwilowymi problemami. Na pewno wytrwasz przy pomocy i wsparciu rodziny.