Karmienie piersią dziecka powyżej dwóch lat
Karmienie piersią dziecka powyżej dwóch lat bardzo się ceni. W Polsce około 9% matek jeszcze karmi swoje dziecko w drugim roku życia. To bardzo mało. W Afryce matki karmią swoje dzieci do czwartego i piątego roku życia.
Utarło się powiedzenie, że mleko kobiece w drugim czy trzecim roku życia dziecka jest mniej wartościowe. Nie jest to zgodne z prawdą. Często matki dłużej karmiące swoje dzieci są wyśmiewane, że nie idą z postępem cywilizacji.
Mleko matki dziecka dwuletniego jest produkowane w nieco mniejszej ilości, ale zawiera niektóre składniki np. immunoglobuliny w takiej ilości jak w drugim tygodniu po porodzie.
Skład pokarmu kobiecego zmienia się wraz z wiekiem dziecka, w czasie jednego karmienia, pory dnia czy klimatu. Udowodniono, że pokarm matek w zimnych regionach Ziemi ma większą zawartość tłuszczu niż np. pokarm matek w ciepłych krajach.
Pokarm kobiety karmiącej dwu czy trzylatka zawiera:
- przeciwciała,
- lizozym, który wpływa dodatnio na rozwój Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN) oraz działa przeciwbakteryjnie na przewód pokarmowy,
- immunoglobulinę sekrecyjną, która walczy z wirusami i bakteriami układu pokarmowego oraz oddechowego. Gdy organizm malucha spotka się z jakimś wirusem czy bakterią, będzie łagodniej przechodził chorobę. Immunoglobulina sekrecyjna zabezpiecza dziecko przed alergią, a także przed zespołem nagłej śmierci.
- hormony wzrostu,
- laktoferynę, która w wiąże żelazo. Nawet u dziecka z małą zawartością żelaza, gdy jest karmione długo, organizm potrafi nadrobić niedobory.
- nukleotydy, które biorą udział w procesach biologicznych organizmu dziecka,
- glikany, a szczególnie mucyna, która bierze udział w oddziaływaniach międzykomórkowych i posiada funkcje ochronne,
- limfocyty T, które w kontakcie z wirusami produkują interferon zabezpieczający dziecko w późniejszym okresie życia przed nowotworami,
- laktozę chroniącą jelita dziecka przed bakteriami,
- białko (kazeina), które nie uczula i jest łatwo trawione. Zawartość kazeiny jest dostosowana do możliwości metabolicznych i trawiennych dziecka.
- substancje, które odpowiadają za trawienie mleka kobiecego są produkowane w organizmie dziecka do szóstego roku życia.
- oligosacharydy, które dostarczają energii dziecku oraz ułatwiają lepsze wchłanianie wapnia,
- mleko kobiece zawiera mniej pierwiastków czy metali ciężkich obciążających nerki,
- tłuszcze nienasycone wpływające na rozwój mózgu dziecka,
- enzymy trawienne wspomagające układ odpornościowy,
- sole mineralne w mniejszej ilości ale dostosowane są do możliwości metabolicznych organizmu dziecka,
- witaminy: A, B, C, E, D,
- taurynę wpływającą na zwiększoną siłę mięśnia sercowego, pozytywnie na procesy metaboliczne organizmu dziecka, ochraniającą układ nerwowy oraz chroniącą organizm dziecka przed zatruciem i wpływem metali ciężkich.
- galaktozę, która wpływa na rozwój mózgu dziecka i powoduje dojrzewanie. Ułatwia wchłanianie żelaza, magnezu i wapnia,
- aminokwasy wpływające na rozwój OUN.
Dodatkowo:
- im dłuższe karmienie piersią tym zwiększa się więź matki z dzieckiem,
- dłuższe karmienie dziecka zabezpiecza go przed miażdżycą, biegunką,
- dziecko długo karmione piersią lepiej rozwija się pod względem fizycznym, intelektualnym i umysłowym. Szybciej adoptuje się do nowych warunków, przedszkola.
- karmienie piersią zabezpiecza kobiety przed: rakiem piersi, jajnika oraz osteoporozą.
Trzyletni czy dwuletni maluch, to chodzący odkurzacz, wszystko jeszcze zbiera do buzi i karmienie piersią zabezpiecza jego organizm przed infekcją. W czasie choroby dzieci najczęściej rezygnują z innych pokarmów na rzecz karmienia piersią. W późniejszym okresie karmienia, dzieci często rezygnują w ciągu dnia z karmień lub przystawiają się na krótko, a domagają się karmienia przed snem i w nocy.
Czasami maluchy chcą przytulić się do mamy, ukoić ból i płacz przy jej piersi.
Zobacz także:
Masz problem?