Ulewanie pokarmu przez dziecko.
Ulewanie u dziecka związane jest zazwyczaj z fizjologiczną niesprawnością zwieracza przełyku oraz niedojrzałego jeszcze przewodu pokarmowego. Objawia się ono spływaniem mleka z kącika ust w czasie posiłku(ssania) lub tuż po nim . Czasem ulewany pokarm wygląda jak rozrzedzony twarożek. U małych dzieci często dochodzi do ulewania. Z biegiem upływu czasu, maluchy nie ulewają.
U dziecka, które jest karmione piersią przyczyną ulewania może być;
- szybki wypływ pokarmu u matki.
- przekarmienie dziecka(przy karmieniu naturalnym rzadko przekarmisz dziecko). Jeśli twoje dziecko dużo je, to nadmiar pokarmu może ulewać lub zwymiotować
- nerwowa, nieprawidłowa opieka nad dzieckiem
- wykonane zbyt szybko przy dziecku zabiegi pielęgnacyjne.
- wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych u dziecka tuż po karmieniu. -zbyt duża przerwa między karmieniami.
- dziecko zbyt łapczywie ssie pokarm.
Aby zapobiec ulewaniu dziecka można:
- przytrzymać dziecko po karmieniu, w pozycji pionowej przez parę minut, można ułożyć malucha na swoim ramieniu w pozycji pionowej, lekko poklepując jego plecki. Dziecko może tak ułożyć również partner lub ktoś inny. W takiej pozycji, dziecku cofnie się nadmiar gazu z żołądka
- nie przewijać dziecka bezpośrednio po karmieniu
- jeśli konieczne jest przewinięcie dziecka po karmieniu, przewijak musi mieć uniesione wezgłowie wyże,j w stosunku do podłoża. Dziecko nie zachłyśnie się zwracanym pokarmem
- po karmieniu należy zaczekać, aż maleństwu odbije się.
- nie powinno się kłaść dziecka, po karmieniu przed odbiciem na pleckach, maluch może się zachłysnąć
- nie można układać dziecka do przewijania ani do snu na poduszce, która unosi tylko głowę dziecka
- po karmieniu należy ułożyć dziecko na lewym boku, z uniesioną lekko głową do góry(wezgłowie w łóżeczku też powinno być uniesione nieco wyżej przy ulewającym dziecku).
- gdy karmiąca ma za dużo pokarmu, przed karmieniem dziecka należy go trochę odciągnąć, wtedy dziecku lepiej będzie ssać i maluch, nie będzie połykał, wraz z mlekiem powietrza.
- można karmić malca w pozycji na wznak, należy ułożyć się tak, aby buzia dziecka była wyżej jak brodawka.Pokarm będzie powolniej wypływał. Ta pozycja sprawdza sie, gdy w piersiach jest zbyt dużo mleka. Również dobrze sprawdza się w tym przypadku, karmienie dziecka w pozycji ,,spod pachy”
- karmić często w małych ilościach.
- kąpać dziecko co najmniej godzinę po karmieniu.
- otoczyć dziecko spokojem. Nie denerwować się przy nim. Nie przerzucać własnego stresu na dziecko.
- podczas przewijania dziecka, nie unosić nóżek do góry, podłożyć pod pupę dziecka, rękę i zmienić pieluszkę.
- nie przystawiać do piersi zbyt głodnego dziecka.
- zadbać, by maluchowi zawsze odbiło się po karmieniu.
Gdyby ulewanie nie ustąpiło do ukończenia przez dziecko pół roku, należy zgłosić się z dzieckiem na badanie, do lekarza gastrologa.
Zobacz także:
Masz problem?