Karmię dziecko piersią i dokarmiam mlekiem modyfikownym. Czy muszę podawać mu witaminy: K i D.

Podawanie witamin nawet bardzo małym dzieciom, jest niezbędne ze względu na to, że zapewniają im prawidłowy rozwój i wspomagają procesy przemiany materii.
Jednak przedawkowanie ich prowadzi do niebezpiecznych zaburzeń, funkcjonowania organizmu dziecka.

W przypadku gdy maluszek karmiony jest wyłącznie piersią, musi dodatkowo otrzymywać witaminy: D i K, ponieważ pokarm mamy nie zapewnia dostatecznej podaży tych witamin, by organizm dziecka prawidłowo funkcjonował.

Gdy dziecko karmione jest wyłącznie mlekiem modyfikowanym, dodatkowe podawanie witamin nie jest konieczne. Mleko modyfikowane zawiera dostateczne ilości witamin, stosownie do wieku dziecka. Podczas tzw. karmienia mieszanego dziecka, podawanie witamin jest zbędne, w przypadku gdy maluszek wypija dziennie od 600-1000 ml mleka modyfikowanego dziennie.

Witamina D spełnia bardzo ważna rolę w budowie kośćca dziecka. Dostarczana jest organizmowi w pożywieniu i produkowana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Brak w organizmie dziecka tej witaminy prowadzi do rozwoju krzywicy.

Kości dziecka chorego na krzywicę są słabe i podatne na różnego rodzaju odkształcenia. Chorobę rozpoznać można po objawach ze strony kości (charakterystyczne są żebra dziecka), oraz na podstawie badań laboratoryjnych.

Witaminę D może tylko przepisać lekarz.

Przedawkowanie witaminy D, może doprowadzić do zatrucia lub upośledzenia nerek dziecka.

Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi dziecka. Witamina K początkowo dostarczana jest do organizmu dziecka z pożywieniem. Gdy maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym, jego organizm zaczyna produkować witaminę K po drugim tygodniu życia.
W Polsce, noworodek otrzymuje pierwszą dawkę witaminy K (gdy jest zdrowy), jeszcze w szpitalu. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, nie musi mieć dodatkowo podawanej witaminy K. Jednak decyzja należy do lekarza opiekującego się dzieckiem i rodziców.

Gdy maluch karmiony jest mlekiem modyfikowanym i piersią, najprawdopodobniej powinna być podawana witamina K, jednak w jakiej ilości należy ją podawać, trzeba uzgodnić z lekarzem.

Nawet witamin nie można podawać dziecku ,,na własną” rękę.