Biegunka u niemowlaka – przyczyny, objawy i leczenie

Dziecko oddaje kilka stolców dziennie. Nie jesteś pewna, czy to jest już biegunka. Czy masz iść z tym problemem do lekarza, czy sama sobie poradzisz bez szkody dla malucha.

Inne są objawy biegunki u dziecka karmionego piersią, a inne, gdy maluch jest karmiony mieszanką.  Dziecko karmione naturalnie oddaje kupki rzadkie i często.

Przy biegunce stolce są płynne, pieniste, tryskające, mają zazwyczaj nieprzyjemny zapach. Zawierają często śluz, krew, a nawet ropę. Dziecko jest niespokojne, marudzi, często płacze. Jest apatyczne, nie interesuje go zabawa, przebiera nóżkami. Kolor stolca może być zielonkawy. Dziecko ma wzdęty brzuch, nie chce jeść. Czasami mniej sika.

U dzieci karmionych sztucznie, stolec pojawia się normalnie 2-3 razy dziennie, przy biegunce ilość oddawanych kupek zwiększa się. Ich konsystencja jest płynna lub półpłynna. Zauważa się resztki niestrawionego pokarmu, śluz i czasami nawet krew. Stolce również w tym przypadku mogą być pieniste i tryskające.

Zarówno u dzieci karmionych piersią jak i sztucznie biegunce mogą towarzyszyć wymioty i podwyższona temperatura.

Podczas biegunki dziecko szybko traci elektrolity i sole mineralne. Szybko się odwadnia. U dzieci zapada się ciemiączko. Ze względu na zagęszczoną krew, maluchowi ciężko jest pobrać krew do badań.

U dziecka odwodnionego mogą pojawić się kłopoty z funkcjonowaniem nerek i zaburzenia mózgowe.

Przyczyny biegunki

Najczęstszą przyczyną biegunek u dzieci jest:

Okres trwania biegunki zależy od przyczyny jej powstania i reakcji organizmu na tę przyczynę. Lekarz musi rozpoznać czy przyczyna jest wirusowa, bakteryjna, czy pasożytnicza.

Należy pamiętać, że im dziecko jest mniejsze, tym przebieg biegunki jest bardziej poważny.

Objawy odwodnienia:

Nie zwlekaj, gdy u swojego dziecka zauważysz cechy odwodnienia, natychmiast udaj się z nim do lekarza lub do najbliższego szpitala.

Biegunka u niemowlaka – leczenie

Do metod leczenia i zapobiegania biegunce należą:

Według Światowej Organizacji Zdrowia biegunka występuje wtedy, gdy dziecko karmione sztucznie oddaje powyżej 3 stolców luźnych, wodnistych w ciągu 24 godzin.