Zaparcia u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

Zaparcia u dzieci są bardzo meczącą dolegliwością. Poznaj przyczyny powstawania zaparć, ich objawy i skuteczne domowe metody eliminacji.

Stolce u dziecka

Pierwszym stolcem, jaki dziecko oddaje po urodzeniu, jest smółka. Jest to ciemnozielona smolista, gęsta masa, podobna do ciepłej plasteliny, wydalana przez dziecko minimum 2 razy dziennie do około 3 doby życia. Zawiera żółć, resztki błon płodowych, produkty przemiany materii.

Pierwsza smółka pojawia się do 48 godzin po porodzie, świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Następne wypróżnienia to stolce przejściowe. Są barwy zielonkawo-żółtej, luźne, papkowate i częste. Podobne są do jajecznicy. Mogą zawierać resztki śluzu i drobne, białe ziarenka. Czasami widoczne są ślady krwi, co jest wynikiem ssania popękanych brodawek matki. Mają kwaśny i ostry zapach.

Na powietrzu stolce zielenieją, gdyż zawierają laktozę.

Pod koniec pierwszego miesiąca w stolcach jest coraz mniej siary, w wyniku czego jest ich coraz mniej (siara ma właściwości przeczyszczające). Kolor stolców u dziecka zmienia się z dnia na dzień. Przy karmieniu naturalnym ich barwa zależy od tego, co je matka.

Właściwie po każdym karmieniu dziecko oddaje stolec. Zazwyczaj na początku karmienia dziecko napręża się i pieluszka jest już zabrudzona. Nie przebieraj go natychmiast, możesz to zrobić po karmieniu, chyba że dziecko nie chce ssać i płacze.

Przy sztucznym karmieniu stolce są bardziej uformowane. Mają kolor jasno-żółty lub brązowo-zielone, czasami nieprzyjemnie pachną. Stolce czarne występują u dziecka wtedy, gdy aplikujesz mu żelazo.

Od 6-8 tygodnia ilość stolców maleje. Dziecko samo sobie reguluje rytm wypróżnień. Dziecko może przy karmieniu naturalnym oddawać 1-2 stolce dziennie (na początku do kilkunastu), co drugi dzień albo nawet raz na tydzień.

Jeśli dziecko przy oddawaniu stolca raz na tydzień lub co kilka dni nie płacze, nie pręży się, nie napina, a stolec jest uformowany, miękki, bez domieszki krwi, nie musisz się martwić.

Zaparcia u dziecka

Gdy przy oddawaniu stolca dziecko płacze, napręża się, czasem robi się sine wokół ust, to znak, że ma zaparcia.

Zaparcia to taki stan, gdy dziecko rzadko oddaje zbity, twardy i wyschnięty stolec.

U dzieci karmionych włącznie piersią taka sytuacja zdarza się rzadko. Gdy dziecko przy karmieniu naturalnym oddaje stolce raz na kilka dni i nie są one zbite i suche, to znak, że dziecko dobrze przyswaja sobie pokarm i masa kałowa nie ma z czego się utworzyć.

Jedną z przyczyn zaparć może być ubogo-resztkowa dieta u matki (słabo uwzględnione w diecie gruboziarniste pieczywo, kasze, owoce i warzywa).

Zaparcia u dziecka zdarzają się, gdy matka wprowadza zbyt wcześnie nowe, stałe pokarmy w diecie dziecka, dziecko jest uczulone na pewne produkty lub została przedawkowana witamina D3.

Przyczyną mogą też być wady wrodzone jelit, niedoczynność tarczycy lub schorzenia neurologiczne.

Czasem zdarza się, że dzieci, które oddają stolec nawet 1 raz dziennie, ale jest on twardy, zbity, suchy, prężą się i płaczą (starsze nie chcą korzystać z nocnika), też mogą mieć zaparcia. Można wtedy podać rumianek, herbatki z firmy Hipp, większą ilość wody, ograniczyć mleko.

Przy zatwardzeniu dziecko może oddawać nieprzyjemne gazy.

Gdy żadne metody nie skutkują i zaparcia dalej męczą twoje dziecko, musisz zgłosić się do lekarza, który przepisze środki farmakologiczne. Najczęściej są to czopki doodbytnicze.

Pamiętaj! Nie podawaj dziecku na własną rękę żadnego leku farmakologicznego!

Noworodki, u których przybór masy ciała jest mały, zazwyczaj oddają też niewielką ilość kupek. Organizm wykorzystuje w całości pokarm i stolce są rzadsze.

Przy zaparciach nie prowokuj u dziecka wydalania kupki termometrem. Możesz spowodować u niego zaparcia nawykowe.

Gdy dziecko nie oddaje zbyt długo stolca, zmień swoją dietę, to sprawi, że będzie on twardszy i będzie go ilościowo więcej. Dziecko bardzo męczy się przy zaparciach, starsze dzieci boją się iść do toalety, czy usiąść na nocniku, czasami zdarzają się pęknięcia i otarcia kiszki stolcowej.

Przyczyny zaparćZaparcia u dziecka

Objawy zaparć

Zapobieganie zaparciom

Starsze dziecko zachęcaj, aby poszło do toalety. Możesz mu czytać bajki, nucić melodię, by nie nudziło się na nocniku. 10 -20 minut po posiłku zachęć dziecko do oddania stolca. Może się uda.

Gdy zauważysz powyższe oznaki zaparcia u dziecka i nie pomagają na to sposoby domowe, idź po poradę do lekarza.