Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Niektóre mamy, najczęściej w czasie nawału pokarmu, odciągają mleko i przechowywują na okres np. kryzysu laktacyjnego,
lub gdy chcą wyjść, a maluszek zostaje w domu z babcią lub opiekunką. Jest to bardzo dobry i sprawdzony sposób.
Odciągnięte mleko można łączyć, ale tylko z ostatnich 12-24 godzin. Należy je uprzednio schłodzić. Starać się, aby porcje przygotowane do zamrożenia nie były duże. Należy je zamrażać w takiej ilości, aby starczyło na jedno karmienie.
Pokarm należy odciągać bezpośrednio do pojemnika lub laktatora.
Zamrożone mleko w zamrażalce (-18 C, -20 C)) może stać od 6-12 miesięcy. Tak długo trzymany pokarm w zamrażalce, można podawać dzieciom zdrowym, donoszonym. Natomiast dzieciom chorym i wcześniakom, takie mleko można przechowywać od 3-6 miesięcy.
Natomiast mleko zamrożone w chłodziarko-zamrażalce (-14 C), może być podane dziecku donoszonemu do 3 miesięcy. Dla wcześniaków i dzieci chorych, okres ten się zmniejsza do kilku tygodni.
Zamrożone mleko odmrażać w temperaturze pokojowej, później podgrzać do temperatury około 36 C.
Nie można łączyć mleka, np. gdy maluch nie wypije jednej porcji z drugą. Nie wypite przez malca mleko, niestety musi się wylać.
Pokarm przeznaczony do zamrożenia powinien być wlewany do specjalnych pojemników lub specjalnych torebek w porcjach na jedno karmienie, które można zakupić w aptece.
Naczynia służące do zamrażania mleka, należy dokładnie umyć ciepłą wodą ( soda+ocet ), wypłukać. Dla wcześniaków i dzieci chorych pojemniki te powinny być wygotowane. Najczęściej mamy wybierają pojemniki plastikowe, gdyż szklane mogą ulec rozbiciu. Nie można używać do przechowywania pokarmu, pojemników z poliwęglanu. Jest to przeźroczysty, lśniący materiał. Należy patrzeć, czy dany pojemnik jest bezpieczny dla dziecka. Bezpieczne pojemniki dla dzieci mają oznaczenia: BPA, lub trójkąt z cyframi 1,2,3 w środku.
Należy pamiętać, by dobrze zamknąć mleko przeznaczone do zamrożenia.
Mrożonego mleka nie można przewozić.