Moje dziecko podczas karmienia, źle wywija wargi. Co robić?

Jedną z trudności podczas przystawiania dziecka, w początkowym okresie karmienia piersią jest wywijanie warg podczas ssania. Trudności te, da się skorygować dość szybko, nawet w czasie karmienia, nie przerywając go. Wargi można z powodzeniem wywinąć palcem. Po kilku głębokich ruchach ssących, maluch zaczyna mlaskać, czyli nie pobiera pokarmu z piersi prawidłowo. Aby maluszek chwycił głębiej pierś, należy palcem wskazującym, obniżyć jego bródkę i mocniej przystawić malca ( wtulić go) do piersi. Gdy ta próba się nie powiedzie, należy przerwać karmienie i ponownie prawidłowo przystawić do piersi. Po kilkakrotnej takiej próbie, dziecko powinno prawidłwo ssać.

Należy przy tym pamiętać, że zakończenie brodawki powinno znajdować się w buzi dziecka, między podniebieniem miękkim a twardym. Podczas przystawiania dziecka do piersi, jego buzia powinna być szeroko otwarta, język układa się na dolnej wardze, wywinięty w charakterystyczną trąbkę. Kobieta karmiąca musi zająć wygodną dla niej pozycję. Całe ciało dziecka powinno być skierowane do piersi, a nie tylko sama główka dziecka. Podczas ssania nie można słyszeć cmokania, mlaskania a wyraźne połykanie pokarmu przez dziecko. Maluszka nakłada się na pierś, a nie odwrotnie.

Aby sprawdzić, czy maluch ssie prawidłowo, należy obniżyć palem bródkę dziecka. Gdy maluszek otworzy szeroko buzię, umyty palec wskazujący, wkładamy opuszką do góry, (gdy malec źle wywija wargi, korygujemy je) i na palcu, sprawdzamy czy dziecko ssie prawidłowo. Zamiast naszego palca można włożyć do buzi dziecka smoczek.

Ważne jest również podczas karmienia piersią, prawidłowe układanie języka przez dziecko. Aby to sprawdzić, wkładamy umyty palec do buzi dziecka. Język malca powinien być owinięty wokół naszego palca, wyraźnie czuć ruchy ssące . W kąciku ust dziecka powinno być widać, kawałeczek języka. To znak, że maluch prawidłowo układa język do ssania. Gdy język ssącego dziecka jest nieprawidłowo ułożony, będzie się cofał do tyłu, karmiąca kobieta odczuwa to, jako bolesne gryzienie piersi. W tym przypadku pobieranie przez dziecko pokarmu z piersi będzie nieefektywne.

Podawanie smoczka uspokajacza, czy dokarmianie z butelki, szczególnie przy źle dobranym smoczku, zaburza ssanie i prawidłowe przystawianie się dziecka do piersi.

Czasami zmiana pozycji karmienia, powoduje lepsze przystawianie się dziecka do piersi. Najczęściej stosowaną pozycją w tym przypadku, jest jest pozycja ,,spod pachy”