Jak zwiększyć laktację? Synek robi zielone kupki.
Jest kilka sposobów na zwiększenie laktacji. Zielone kupki u dziecka, bez śluzu, to też nie problem.
Stres, nerwy, przygnębienie, strach przed utratą pokarmu, może być przyczyną zmniejszonej ilości laktacji. Około 3-4 miesiąca życia dziecka, na skutek zmian hormonalnych dochodzi do tzw. kryzysu laktacyjnego. Trwa on kilka dni. W tym czasie dziecko domaga się więcej pokarmu, a w piersiach jest go mniej. Należy malca częściej przystawiać do piersi. Prawie zawsze, mniej ściąga się pokarmu laktatorem, niż wyssie dziecko.
Jest kilka sposobów na zwiększenie laktacji:
- wyeliminować stres, niepokój.
- często przystawiać dziecko do piersi, nawet co 2 godziny.
- przystawiać malucha do piersi również w porze nocnej.
- dobrze, regularnie się odżywiać. Nie należy zaniedbywać pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia.
- pić herbatki laktacyjne z: anyżku, koperku włoskiego, czarnuszki, rutwicy, soku z róży. Takie herbatki można samemu przygotować w domu. Obecnie w aptece jest dostępny preparat Galactogel. Picie popularnej bawarki nie zwiększa ilości pokarmu w piersi.
- herbatki z: mięty, szałwii, hamują laktację.
- zmienić pozycję karmienia. Warto spróbować przystawić dziecko do karmienia w pozycji spod pachy.
- przed przystawieniem dziecka do piersi lub przed ściąganiem pokarmu, warto je ocieplić . Pokarm będzie lepiej wypływał. Dziecko nie będzie się denerwować. Ocieplić piersi można ciepłym ręcznikiem, przeprasowaną pieluszką, lub po prostu wziąć ciepły prysznic.
- przed karmieniem ściągnąć kilka kropli pokarmu. Dziecko lepiej przystawi się do piersi.
- cztero-miesięczne dziecko wszystko wokół zaczyna bardzo interesować. Podczas karmienia rozgląda się, kręci głową na wszystkie strony świata. Karmić malca w osobnym pomieszczeniu,nie w obecności innych osób. można włączyć spokojną muzykę.
- skorygować sposób przystawiania malca do piersi.
- nie przystawiać do piersi płaczącego dziecka.
- karmić malca na jedno karmienie z obu piersi.
- wypoczywać. Warto by niektóre obowiązki przejęli inni domownicy.
- wyeliminować smoczek uspokajacz.
- gdy powyższe sposoby nie przyniosą rezultatów, udać się do poradni laktacyjnej po pomoc.
- nie przystawiać do piersi zbyt głodnego dziecka.
- przed karmieniem wyjść z malcem na spacer.
Gdy mama nie ma mleka w piersiach, nic złego się nie stanie maluchowi, jak będzie raz czy dwa razy dokarmiony mlekiem modyfikowanym. Aby nie zaburzyć dziecku odruchu prawidłowego przystawiania się do piersi, mleko modyfikowane można podać malcowi kieliszkiem, łyżeczką. Lepiej dziecko dokarmić, nie głodzić go.
Jeszcze tylko kilkanaście dni i jedno karmienie można zastąpić dodatkowym pokarmem.
Gdy maluch wypija, tylko mleko pierwszej fazy, jego kupki pozostawione na powietrzu będą przybierały kolor zielony. Nie ma się czym martwić. Chyba, że kupki będą ze śluzem. W tym wypadku, koniecznie skontaktować się z lekarzem pediatrą. Prawidłowo przystawiać malca do piersi. Dziecko na jedno karmienie powinno wyssać mleko pierwszej i drugiej fazy.
Gdy maluch ma wzdęcia radzę przyglądnąć się swojej diecie. Proszę ograniczyć mleko i przetwory mleczne. Białko można zastąpić mięsem lub rybami. W menu, nie mogą znaleźć się produkty smażone, tłuste, wzdymające.
Zobacz także:
Masz problem?