Moje dziecko ma kaszel i katar. Nie wiem co robić?

Kaszel i katar czy podwyższona temperatura u niemowlęcia, jest objawem niepokojącym rodziców.  Gdy te oznaki, utrzymują się  powyżej 4-5 dni należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza, szczególnie wtedy, gdy bezbarwna wydzielina z noska dziecka zmienia się na kolor zielony, świadczący o zakażeniu bakteryjnym.

Przetrzymanie dziecka, w tym stanie w domu, bez badania  lekarskiego, może doprowadzić do; zapalenia oskrzeli, płuc, zapalenia gardła, ucha i migdałków. Są to schorzenia bardzo niebezpieczne i uciążliwe nie tylko dla malucha ale też dla jego rodziców.  Najlepiej by było, aby malucha nie narażać na te dolegliwości.

Skoro jednak maluch ma już katar i kaszel należy:

Nigdy nie podawaj dziecku bez konsultacji z lekarzem, na własną rękę ; syropów, lekówGdy jest suche powietrze w pomieszczeniu, szczególnie w okresie zimniejszych dni, należy zadbać o prawidłową wilgotność. W tym celu należy: na kaloryfery położyć zmoczony ręcznik, pieluszkę czy użyć nawilżacza powietrza.

Można odciągnąć wydzielinę z noska, specjalnym aspiratorem lub małą gruszką. Czynność tą należy robić, z wyczuciem i bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić błony śluzowej noska dziecka.

Nie należy wkładać do noska dziecka patyczków, by wyciągnąć wydzielinę. Wydzielinę z noska należy odciągać przed karmieniem. 

 

W czasie kataru i kaszlu dziecko jest markotne, nie może oddychać, spać. Maluch jest płaczliwy. Nie odkaszle wydzieliny, nie oczyści sam noska . Jest mu trudno oddychać. Średnio maluchy mają objawy przeziębienia 6 do 10 razy w roku.