Moje 5 miesięczne dziecko ma uporczywy kaszel. Co robić?

Różne są przyczyny kaszlu u niemowląt. Jedną z nich może być alergia na alergen znajdujący się w mieszkaniu np. nowy kwiatek, zabawka, ubranie dla dziecka. Pylące trawy lub drzewa. Czasami dziecko inaczej reaguje na zmianę proszku lub płynu do płukania wprowadzonych przez mamę. Kurz, pył, puch, to najczęstsze alergeny u dziecka.

Przed alergią chroni dziecko karmienie naturalne (nie zawsze), co najmniej do ukończenia przez niego 6 miesiąca życia. Każde dziecko jest inne i należy podejść do niego indywidualnie. Rodzice zauważają gdy maluch jest uczulony na dany alergen. Najczęściej maluchy mają alergie pokarmową i w zależności od tego,co mama zje, (przy karmieniu naturalnym ), występują pierwsze objawy. Są to: ulewania po karmieniu, wzdęcia, kolka, biegunka czasami zaparcia. W tym wypadku konieczna jest zmiana diety kobiety karmiącej, np. wyeliminowanie z diety nabiału. Gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, zmiana mleka.

Zazwyczaj pierwszym objawem alergii u starszego niemowlęcia jest: specyficzny kaszel, katar, później do tego dołączają się : obrzęk, zaczerwienienie skóry, sucha skóra, łzawiące oczy, chrypka.  U źle zdiagnozowanego dziecka, narasta uporczywy kaszel i katar, by czasami przejść w:  zapalenie oskrzeli, migdałków a nawet zapalenie płuc i zapalenie ucha środkowego. Są to schorzenia, bardzo niebezpieczne dla dziecka, ale i uciążliwe dla rodziców.

W tym wypadku należy wyeliminować alergen.

Gdy dziecko było badane przez lekarza, który wykluczył alergię, najprawdopodobniej przyczyną uporczywego kaszlu jest przeziębienie.

Gdy lekarz nie przepisze leków, dziecko nie ma podwyższonej temperatury, bawi się, nie jest marudne, można mu ulżyć w tej dolegliwości, swoimi domowymi sposobami:


Gdy kaszel nie ustępuje, a wręcz nasila  się, należy z dzieckiem udać się do lekarza, by ponownie zbadał dziecko.  Dzieci średnio mają przeziębienia 6-10 razy do roku.

Nigdy nie wolno podawać dziecku żadnych leków na własna rękę, bez zlecenia lekarza
Gdy rodzice u dziecka, zaobserwują niepokojące objawy, konieczna jest wizyta z malcem u lekarza.

Lepiej zapobiegać wszelkim przeziębieniom, chorobom u dziecka niż je leczyć!!