Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Kobieta ciężarna, gdy coś jej dolega, zaczyna się niepokoić nie tylko o siebie, ale i o swoje jeszcze nienarodzone dziecko. Jednym z objawów do niepokoju są skurcze macicy.
Pierwsze skurcze macicy pojawiają się we wczesnym stadium ciąży, są to tzw skurcze Alvareza.
Około 20 tyg ciąży zaczynają się skurcze Braxtona Hicksa. Są one fizjologiczne i nie są powodem zagrożenia dla matki i dziecka.
Skurcze te przygotowują macicę do porodu. Wzmacniają mięśnie macicy, pozwalają dziecku ułożyć się w odpowiedniej pozycji, skracają szyjkę macicy i przygotowują kobietę do samego aktu porodowego.
Mogą pojawiać się np:
-podczas dłuższego spaceru czy marszu a nawet w czasie dłuższego odpoczynku.
-czasami mogą się pojawiać podczas dłuższego głaskania brzucha.
-gdy ciężarna szybko podniesie się z krzesła, lub szybko wstanie z łóżka.
-noszenia zbyt obcisłej odzieży.
-pozostania przez dłuższy okres czasu w tej samej pozycji
Kobiety odczuwają je zazwyczaj nieboleśnie. Są to raczej napinania brzucha, przypominające założenie opaski uciskowej lub gumowego pasa. Niektóre kobiety w/w skurcze odczuwają boleśnie. Skurcze te mogą być nieprzyjemne, szczególnie w późniejszym okresie ciąży, tuż przed porodem. Czasami kobiety nie mogą się wyprostować, dalej kontynuować spaceru, czy pracy. Jest to uciążliwe.
Skurcze te mogą występować kilka czy kilkanaście razy dziennie, czasami co godzinę lub częściej. Zazwyczaj zaczynają się od górnej części brzucha schodząc w dół. Trwają około 20 – 30 sekund. W późniejszym okresie ciąży mogą trwać nawet do 2 minut i występować co 25 – 30 minut.
Gdyby skurcze były bardzo uporczywe zgłosić swojemu lekarzowi, on przepisze łagodne środki rozluźniające i skurcze staną się mnie bolesne, lub nie odczuwa się ich wcale .
Należy jednak pamiętać. W nocy macica musi odpoczywać wraz z ciężarną.,,W nocy kobieta ciężarna śpi i macica musi spać” Gdyby skurcze budziły w nocy, były mocne i bolesne, należy jechać do szpitala na konsultację lekarską. Należy również skorzystać z porady lekarskiej w razie:
Gdy na bieliźnie pojawi się: śluz podbarwiony krwią, lub gdyby skurcze były bardzo bolesne i mimo stosowania się do w/w zaleceń nie ustępowały, a wręcz, nasilały się.
Już w 32 tyg ciąży kobiety mogą, odczuwać lekkie rozpieranie w dole brzucha. To dziecko przygotowuje się do opuszczenia macicy. Częściej chodzą oddać mocz, nawet w nocy, i to w małych ilościach. Gdy główka dziecka zaczyna się wstawiać ku dołowi brzucha, ciężarne mogą odczuwać ból w okolicy pachwin, krzyża czy bolesne kłucia w okolicy nerwu kulszowego, ale tak się dzieje dopiero na 3-4 tygodnie przed porodem.
Skurcze Braxtona Hicksa, różnią się od skurczy porodowych tym, że skurcze porodowe nasilają się, występują coraz częściej, są dłuższe i mocniejsze. Powodują ból krzyży, towarzyszą im niekiedy luźne stolce, plamienie lub odejście wód płodowych. Gdy zacznie się prawidłowa akcja porodowa w terminie porodu, nie da się jej zatrzymać.
Skurcze Braxtona Hicksa nie nasilają się, ustępują np przy zmianie pozycji.
Gdyby jednak coś kobietę niepokoiło, powinna pojechać do lekarza czy na położniczą izbę przyjęć. Tam lekarz w czasie badania rozwieje niepokojące wątpliwości, a wykonany zapis KTG uspokoi i wyluzuje nie tylko ciężarną ale i jej partnera.