Moja córka mało przybiera na wadze. Czy powinnam ją dokarmiać?

Jestem mamą 4,5 miesięcznej córeczki, która jest zdrowa i uśmiechnięta. Jednak w ciągu ostatniego miesiąca przybrała na wadze tylko 300g (11g dobę) podczas, gdy w poradnikach piszą, że powinna 2 razy więcej. Karmiona jest tylko piersią. Czy powinnam się martwić i wprowadzać inny pokarm? Będę wdzięczna za podpowiedź. Z góry dziękuję! Pozdrawiam!

Odpowiedź specjalisty:

Masz rację Twoje dziecko mało przybrało na wadze. Po pierwsze, musisz skorygować karmienie: zauważ jak dziecko chwyta pierś, czy dobrze ją opróżnia, jak często maleńka chce być przystawiana do piersi i jak ją długo ssie. Mam na myśli tylko aktywne ssanie piersi (a nie chwile, kiedy dziecko trzyma pierś w buzi).

Jeśli dziecko ssie pierś mniej niż 5-10 minut, jest to stanowczo za krótko, natomiast gdy jest przy piersi około 25-30 minut to znak, że bardzo się chce przytulić do mamy.

Proponuj częściej pierś w ciągu dnia i nie zapominaj o częstszym karmieniu w nocy. Gdy mała śpi musisz ją obudzić.

Cztero i pół miesięczne niemowlę jest ciekawe co wokół niego się dzieje. W czasie karmienia zapewnij spokój dziecku, wyłącz media, opuść rolety, niech w pokoju panuje przyjemny półmrok. Nie mów do małej w czasie karmienia, twój głos rozprasza ją i nie pozwala na skupienie się na ssaniu. Gdy w czasie karmienia córeczka zasypia, obudź ją.

Następnie spójrz na swoją dietę i w razie konieczności skoryguj ją. Skład pokarmu zmienia się w ciągu dnia, w czasie jednego karmienia oraz w zależności od wieku dziecka. Matka karmiąca powinna często jeść wysokokaloryczne i proteinowe posiłki (w małych ilościach), gdyż wpływają one na jakość mleka kobiecego.

Czasami zdarza się, że nawet 4,5 miesięcznemu dziecku nie wystarcza ilość pokarmu matki i wtedy konieczne jest dokarmianie. Pamiętaj, gdy będziesz chciała wprowadzić nowe pokarmy dziecku, musisz koniecznie skonsultować się z lekarzem pediatrą lub położną z poradni laktacyjnej. Dziecku można już wprowadzić do jadłospisu kaszkę ryżową (oczywiście, po konsultacji z lekarzem). Jednocześnie cały czas musisz obserwować dziecko, jego zachowanie i rozwój.

Może się zdarzyć, że mniejsze przybieranie na wadze twojego maleństwa potrwa tylko przez jeden miesiąc, a później wszystko będzie w normie.

Możesz spróbować podawać córeczce wcześniej odciągnięte mleko za pomocą strzykawki. Jeśli będziesz miała jakiekolwiek wątpliwości co do dalszego postępowania, udaj się do lekarza, który ją przebada i być może zleci dodatkowe badania.