Moje dziecko jest karmione sztucznie. Nie oddaje często stolca. Co robić?

Początki z malcem w domu są trudne, jednak do pokonania.

Podczas karmienia niemowlaka mlekiem modyfikowanym, powinno się podawać dziecku pić. Najczęściej jest to woda, lub bardzo słaba herbatka. Woda powinna być nisko-zmineralizowana, nisko-sodowa, niegazowana.  Wodę należy przegotować, zaczekać aż wystygnie i wtedy podać dziecku.  Maluch powinien wypić w ciągu dnia tyle wody, ile przypada na jedno karmienie. W 2 tygodniu życia, malec powinien zjeść, na jedno karmienie około 80 ml mieszanki. Mieszankę dziecku należy dokładnie odmierzać, gdyż dziecko może mieć kolkę, wymioty, biegunki. Mleko modyfikowane powinno podawać się dziecku, stosownie do jego wieku.

Należy pamiętać, że mleko modyfikowane niemowlę trawi od 3-4 godzin.

Do picia dziecku można podać też koperek lub rumianek.

Podawane dziecku płyny do picia, nie powinny być słodzone.
Czasami niemowlęta nie wymagają  podawania płynów, mimo karmienia sztucznego, jedynie w upalne dni. Mieszankę rozrabia się na wodzie i to wystarcza maluchowi. Mama może sprawdzić czy dziecku powinna podać coś do picia, po konsystencji oddawanych kupek. Jeśli stolce są luźne, dziecko nie potrzebuje dodatkowych płynów. Natomiast gdy stolce dziecka są twarde, zbite, bardzo rzadkie, lub gdy dziecko musi wkładać dużo wysiłku w czasie oddawania kupki, potrzebne jest mu podawanie picia. Czasami przy zaparciach, w kupkach dziecka widoczne są maleńkie ślady krwi. Wtedy z malcem, należy udać się do lekarza.

Gdy dziecko oddaje bardzo rzadko twarde kupki, wskazane jest podawanie herbatki z rumianku, koperku lub gotowe napoje stosownie do jego wieku. Podczas karmienia sztucznego często zdarza się, że maluch oddaje stolec np. co drugi dzień. I nie ma się czym martwić, gdy stolce nie są twarde, a dziecko nie potrzebuje dużego wysiłku przy jego oddawaniu. Rumianek i koperek reguluje przemianę materii dziecka. Kupki będą luźniejsze i częstsze, a maluch będzie je oddawał bez zbytniego wysiłku.

Należy pamiętać, że nie powinno podawać się dziecku herbatki czarnej lub zielonej, gdyż te herbaty zawierają teinę.

Gdyby jednak coś niepokoiło rodzicow, należy z dzieckiem udać się do lekarza.