Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Dziecko domaga się częstszego przystawiania do piersi, bo około 3 miesięcy po porodzie następuje kolejny kryzys laktacyjny, który trwa kilka dni. W tym czasie maluch częściej, chce być przystawiany do piersi. Dzieje się tak na skutek, między innymi zmian hormonalnych. Ale spokojnie, to jest jeden z ostatnich kryzysów w karmieniu piersią.
Oczywiście, najlepsze dla dziecka, jest mleko mamy, co najmniej do 6 miesiąca jego życia. Takie są zalecenia lekarzy pediatrów, WHO. Jednak nie istnieje optymalny czas, czy wiek dziecka, dla zakończenia karmienia naturalnego.
Decyzja o zmianie sposobu karmienia dziecka, powinna być, ściśle konsultowana z lekarzem, za obopólną zgodą rodziców.
Należy się zastanowić, jakim sposobem będzie podawane dziecku mleko modyfikowane. Ssanie przez dziecko piersi jest inne, niż ssanie mleka przez smoczek z butelki. Podczas karmienia naturalnego dziecko koryguje jednocześnie: ssanie, połykanie i oddychanie. Musi się napracować, zanim wyssie z piersi, pierwsze krople mleka. Przez smoczek mleko leci szybciej, dziecko płytko chwyta smoczek.
Gdy rodzice zdecydują o karmieniu swojej pociechy sposobem mieszanym, powinni zaopatrzyć się w specjalny smoczek i butelkę do karmienia dziecka, stosownie do wieku. Najlepiej jednak by było,by malcowi podawać mleko modyfikowane, specjalnym kubeczkiem do karmienia, nie zaburzając dziecku odruchów, nabytych w czasie karmienia naturalnego.
Czasami maluch na początku podawania mleka modyfikowanego przez smoczek, denerwuje się, złości, wierci i płacze. To jednak nie trwa długo, dziecko szybko przyzwyczaja się do smoczka i mamie trudno jest go nakłonić do ssania piersi, chyba że malec, z powodu dłuższego braku mamy, chce się do niej przytulić.
Dziecko do zmiany sposobu karmienia trzeba przyzwyczajać stopniowo. Można najpierw zrezygnować z jednego karmienia przed południem, na rzecz mieszanki, później wieczorem. Można również, podać najpierw dziecku pierś, a później mleko modyfikowane.
Pamiętać należy jednak o stopniowym wprowadzaniu mleka modyfikowanego!!
Mleko modyfikowane należy, dobrać do wieku dziecka, jego stanu zdrowia i ogólnej kondycji. Na rynku są dostępne mleka początkowe do 4 miesiąca życia dziecka. Oznaczone są one nr 1. Do 1 roku życia dziecka, mleka oznaczone są nr 2. Powyżej 1 roku nr 3.
Czasami jednak lekarz proponuje mleko początkowe np. 6 miesięcznemu dziecku, dlatego też, rodzaj mleka jakie można podać dziecku, powinien skonsultować lekarz.
Dziecko około 3 miesiąca życia powinno zjadać średnio 140 – 170 ml mleka modyfikowanego na jedno karmienie.
Podczas karmienia dziecka, mlekiem modyfikowanym konieczne jest:
Początkowo, po podaniu mleka modyfikowanego należy obserwować czy maluch:
Gdy dziecko będzie miało podawane na jedno karmienie mleko mamy i mleko modyfikowane, w przypadku nietolerancji przez organizm, takiego sposobu karmienia, nie będzie wiadomo po którym mleku, ta nietolerancja występuje.
Dobrze by było, aby zachować karmienie nocne dziecka. Nawet najmniejsza ilość pokarmu kobiecego, wpływa na rozwój psycho-motoryczny dziecka.
Nadmiar mleka odciągniętego z piersi, można przechowywać, by później go dziecku podać.
Nie można, bez wyraźnej przyczyny natychmiast odstawić dziecka od piersi. Taki sposób zaburza cały metabolizm dziecka.
Nie można dziecku też, często zmieniać mleka. To również zaburza metabolizm dziecka.
Gdy po podaniu mleka, u dziecka rodzice zaobserwują niepokojące objawy, powinni udać się z dzieckiem do lekarza.