Zapalenie piersi! Ratunku, co robić, jak leczyć?

Zapalenie piersi u karmiącej matki powstaje najczęściej wtedy, gdy pierś nie jest dostatecznie opróżniona i mleko zalega w pęcherzykach i przewodach mlecznych.

Ucisk zalegającego płynu na ścianki przewodów uniemożliwia dotarcie oksytocyny. Jest wówczas zaburzony prawidłowy skurcz komórek mięśniowych, co uniemożliwia wypływ mleka. Do tej całej sytuacji dołącza się jeszcze infekcja.

 

Powody zapalenia piersi są takie same jak przy zastoju piersi:

Proces zapalny toczy się początkowo w tkankach otaczających przewody
i pęcherzyki mleczne. Ze względu na to, że tkanki są silnie ukrwione, objawy szybko postępują i obejmują cały organizm karmiącej.

Zmiany zapalne mogą dotyczyć całej piersi lub tylko jej części. Najczęściej dolegliwość ta dotyczy piersi w okolicy pachy. Pierś jest wtedy zaczerwieniona, obrzmiała, gorąca i bolesna. Możesz z łatwością wyczuć miejsca twarde, tkliwe i bolesne. Masz złe samopoczucie, dreszcze, uczucie rozbicia, bóle kostne, ból głowy, temperatura ciała przekracza zazwyczaj 38°C.

Jeśli podejrzewasz zapalenie piersi, udaj się do lekarza. Nie zwlekaj, bo możesz doprowadzić do ropnia piersi, a to już jest bardzo poważna choroba.

Jeśli został stwierdzony stan zapalny piersi, jest to znak, że należy zmienić pewne rzeczy:

Pamiętaj nie stosuj ciepłych okładów na chore miejsca piersi. Nie masuj piersi, możesz ją tylko delikatnie gładzić. Nie dopuść do uszkodzenia przewodów wyprowadzających piersi masażem. Nie ugniataj ich bo nie dość, że jest to bolesne, to dodatkowo możesz pogorszyć swój stan.

Gdyby wysoka temperatura nie obniżyła się mimo stosowania leków i powyższych zabiegów zgłoś się do lekarza. Po zbadaniu cię i po postawieniu diagnozy, lekarz zaaplikuje bezpieczne leki w czasie karmienia dla ciebie i dla dziecka.

Zapalenie piersi a antybiotyki

Udowodniono, że długa czasowo zwłoka w leczeniu antybiotykiem zwiększa ryzyko komplikacji. Najczęstszymi wskazaniami do antybiotykoterapii oprócz twardych, zmienionych, zaczerwienionych piersi są:

Najczęstszym czynnikiem wywołującym zakażenie jest gronkowiec złocisty, paciorkowiec, gronkowiec skóry. Lekarz na wizycie powinien pobrać wymaz i leczyć cię na podstawie antybiogramu.

W czasie zapalenia nie przestawaj karmić dziecka piersią. Gdy drażni cię przystawianie go do piersi ściągnij mleko i podaj go dziecku. Dbaj o stały przepływ pokarmu, by nie dopuścić do osiedlania się bakterii pęcherzykach i przewodach mlecznych.