Jak podawać dziecku pokarm kiedy nie możesz karmić piersią?

Gdy chcesz karmić dziecko naturalnie, a nie możesz chwilowo karmić go piersią, nie powinnaś podawać mu mleka przez smoczek z butelki, dlatego, że bardzo skutecznie zaburza on odruch ssania u dziecka i jednocześnie laktację u matki. Jak zatem podawać dziecku pokarm kiedy nie możesz karmić piersią?

Dziecko, gdy ssie smoczek, pracuje głównie dziąsłami, a język cofa i używa go do wypychania smoczka. Przy ssaniu piersi język spełnia najważniejszą rolę w pobieraniu pokarmu. Pomagają mu w tym mięśnie szczęki i żuchwy.  Dolne dziąsła nie biorą udziału w ssaniu, bo przykryte są językiem, który w czasie ssania zwinięty jest w rulonik.

Gdy dziecko ssie butelkę, będzie chwytało smoczek płytko (nawet najlepsze smoczki sztuczne skutecznie przegrywają z piersiami), co zaburza odruch ssania u dziecka i przywrócenie go będzie kosztowało rodziców, dużo wyrzeczeń i wysiłku.

Oto kilka propozycji podawania pokarmu w razie niemożności ssania przez dziecko piersi:

  1. Łyżeczka (dzieci bardzo ładnie piją z łyżeczki pokarm).
  2. Kroplomierz – dobry sposób, gdy musimy podać dziecku małą ilość pokarmu.
  3. Kubeczek, kieliszek – ten sposób najczęściej jest wykorzystywany do karmienia dziecka w przypadku brodawek płaskich lub wklęsłych oraz gdy musisz na krótko odstawić dziecko od piersi. Dziecko trzymane jest w pozycji półpionowej, kieliszek przystawiamy do dolnej wargi dziecka tak, aby objęło nią brzeg kieliszka. Dziecko w ten sposób spijając mleko powoduje pracę języka. Dostępne są w sprzedaży specjalnie przystosowane kubeczki do karmienia dziecka.
  4. Palec i strzykawka ze specjalną pipetą  lub drenem do karmienia – dostępne w sklepach medycznych i aptekach.
  5. System wspomagający SNS.

Powyżej podane metody karmienia dziecka są skuteczne.

To, jak będziesz karmić dziecko, zależy od wieku dziecka (wcześniak czy dziecko z ciąży donoszonej), jego aktywności twojego zaangażowania, cierpliwości i chęci oraz tego jaki masz stosunek do karmienia piersią.

Możesz tak próbować karmić w przypadku, gdy dziecko wcześniej ssało z butelki, korzystało z kapturka (nawet silikonowego) i w wyniku tego została zaburzona laktacja i prawidłowy odruch ssania u dziecka.

Pobudzenie odruchu ssania

Zdarza się, że dziecko nie umie dobrze ssać, wtedy możesz pobudzić ten odruch własnym palcem (system SNS – wspomagający ssanie). Twój palec musi być dobrze wymyty.

Musisz malucha pobudzić do otworzenia szeroko buzi. Gdy ją otworzy i położy język pokrywając  nim dziąsła i wargi, podajemy do ssania palec wsuwając go po języku do buzi dziecka.

Palec musisz dość głęboko włożyć (najlepiej pod okiem położnej rodzinnej) do buzi dziecka. Płytkie włożenie palca jest nieskuteczne i nic w rezultacie nie daje, będzie utrwalało złe nawyki ssania.

Po kilkunastu ruchach ssących „na pusto”, wsuwamy strzykawkę z  mlekiem (najlepiej wcześniej ściągniętym z piersi). System ten sprawdza się szczególnie wtedy, gdy chcesz powrócić do karmienia piersią, a musisz dokarmić malucha.