Ulewanie u noworodka – objawy i 12 sposobów im zapobiegania

Czy ulewanie noworodka jest chorobą? Jak mam sobie z tym poradzić? To pytania, na które nie masz odpowiedzi. Spróbujemy ci pomóc. 

Ulewanie u dziecka związane jest zazwyczaj z fizjologiczną niesprawnością zwieracza przełyku oraz niedojrzałego jeszcze przewodu pokarmowego.

Objawy

Ulewanie objawia się spływaniem mleka z kącika ust w czasie posiłku (ssania) lub tuż po nim.  Musisz odróżnić ulewanie od wymiotów, czyli zwracania pod ciśnieniem większej ilości niestrawionego pokarmu. Czasem ulewany pokarm wygląda jak rozrzedzony twarożek.

Duże znaczenie ma tu sposób zwracania pokarmu i w jaki sposób przebiega samo zwracanie.

Musisz zwrócić uwagę, czy nie ma w zwracanej treści pokarmowej domieszki krwi, a dziecko nie jest osłabione lub odwodnione, nie ma gorączki, a jego masa ciała jest mniejsza lub taka sama jak przed ulewaniem.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy u swojego dziecka, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza neonatologa lub pediatry, by ten postawił diagnozę i włączył na czas odpowiednie leczenie.

Nie wszystkie objawy, które zauważysz u swojego dziecka, wymagają leczenia i są przyczyną choroby.

Nie musisz się martwić, jeśli twoje dziecko ulewa, ale:

Objawy ulewania mijają w miarę dojrzewania dziecka – w drugim półroczu występują rzadziej, a po roku życia dziecka ustępują całkowicie.

Przyczyny

U dziecka, które jest karmione piersią, przyczyną ulewania może być:

12 sposobów na ulewanie u noworodka

Oto kilka zasad pielęgnacji dziecka skłonnego do ulewania:

  1. Przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej przez parę minut po jedzeniu (możesz ułożyć dziecko na swoim ramieniu w pozycji pionowej, będzie ci wygodnie, dziecko może w taki sposób ułożyć sobie również mąż) w takiej pozycji dziecku cofnie się nadmiar gazu z żołądka.
  2. Nie przewijaj dziecka bezpośrednio po karmieniu.
  3. Jeśli musisz przewinąć dziecko po karmieniu, zadbaj, aby przewijak miał uniesione wezgłowie w stosunku do podłoża, wówczas dziecko nie zachłyśnie się zwracanym pokarmem.
  4. Po karmieniu poczekaj, aż maleństwu się odbije.
  5. Nie kładź dziecka po karmieniu przed odbiciem na pleckach, bo może się zachłysnąć.
  6. Nie układaj dziecka do przewijania ani do snu na poduszce, która unosi tylko głowę dziecka.
  7. Przewijając dziecko nie unoś jego nóżek wysoko do góry.
  8. Po karmieniu ułóż dziecko na lewym boku z uniesioną lekko głową (ulewające dziecko powinno mieć wezgłowie w łóżeczku uniesione nieco wyżej).
  9. Gdy masz za dużo pokarmu, przed karmieniem dziecka odciągnij go trochę. Dziecko lepiej będzie ssało i nie będzie połykało powietrza wraz z mlekiem.
  10. Karm często a w małych ilościach.
  11. Kąp dziecko co najmniej godzinę po karmieniu.
  12. Otocz dziecko spokojem. Nie denerwuj się przy nim. Nie przerzucaj własnego stresu na dziecko.

Gdy karmisz dziecko sztucznie, nie patrz na sugerowany schemat karmienia. Dziecko nie zawsze wypija całą ilość przygotowanego przez ciebie pokarmu. Czasami dziewczynki wypijają mniej pokarmu niż chłopcy.

Dobierz dobry smoczek, przez który będziesz karmić swoje maleństwo. Smoczki są produkowane odpowiednio do wieku dziecka. Mając właściwie dobrany smoczek, dziecko nie połyka dużej ilości powietrza. Podczas karmienia cały czas smoczek powinien być wypełniony mlekiem.

Gdy przy karmieniu sztucznym dziecko ulewa lub wymiotuje zgłoś to lekarzowi, który dobierze odpowiednie mleko do twojego dziecka ewentualnie zleci badania dodatkowe takie jak RTG, USG, badanie moczu i krwi dziecka.

Nie dodawaj do mieszanek mąki lub innego zagęstnika, maleńkiemu dziecku to może zaszkodzić.

Jeśli Twój maluszek jest zdrowy i ulewaniu nie towarzyszą inne niepokojące objawy, nie stresuj się tym, aż tak bardzo. Ulewanie zazwyczaj samo przechodzi, jak dziecko zaczyna samodzielnie siadać, czyli w okolicach 12 miesiąca.