Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
W pierwszych dniach życia dziecka karmiłaś go piersią, ale tak się zdarzyło, że później nie mogłaś. Być może twoje dziecko urodziło się bardzo małe, nie ma jeszcze wykształconego odruchu ssania, jest w inkubatorze w oddziale intensywnej opieki nad noworodkiem i nie masz możliwości, aby maleństwo przystawić do piersi.
Chciałabyś karmić, bo wiesz, że twoje mleko jest najlepszym pokarmem dla prawidłowego rozwoju twojego dziecka. To jest możliwe. Potrzebujesz tylko wsparcia i silnej woli.
Na świecie zanotowano przypadki, że karmione piersią było dziecko adoptowane. Karmiły je matki, które nigdy nie rodziły dzieci.
Jeśli pragniesz wrócić do karmienia piersią, musisz skontaktować się z osobą, która dobrze wie, jak to zrobić. Najwięcej pomocy możesz uzyskać od położnej rodzinnej lub w poradni laktacyjnej.
Grażyna urodziła swoją córeczkę z bardzo dużą wadą nosogardzieli i karmienie dziecka było niemożliwe, gdyż przechodziło kilka operacji w oddalonej klinice. Grażyna nie poddała się i po 2 miesiącach od porodu, nie tylko mogła przytulić małą, ale i przystawić do piersi. Karmiła swoją córeczkę do półtora roku jej życia mimo, że dużo czasu mała spędzała w szpitalu.
Czasami zdarza się, że maluch musi być odstawiony od piersi ze względu na jego stan zdrowia lub matki.
Gdy w piersiach stwierdzisz, że masz chociaż trochę pokarmu to relaktacja będzie łatwiejsza.
Przystawiaj dziecko bardzo często do piersi. Nie może być ono głodne, bo wtedy wyzwolenie laktacji będzie trudne, wtedy dziecko nie przystawi się do piersi i nie będzie chciało ssać.
Gdy dziecko wcześniej było karmione mieszanką przez smoczek zna inny mechanizm ssania niż ssanie piersi.
Z piesi mleko leci wolniej i maluch musi się napracować stając, aby zaspokoić głód. Pokarm z butelki leci szybciej i maluch nie musi się zbytnio wysilać, aby sobie pojeść.
Ponadto mieszanki są słodsze niż mleko matki i początkowo maluch nie chce być karmiony mlekiem matki. Jednak przekona się do jej pokarmu, ale na to trzeba czasu i wytrwałości.
Pamiętaj, że w czasie przywracania laktacji:
Ostatecznie to czy będziesz karmić piersią zależy od:
Pamiętaj powrót do karmienia piersią jest trudny, jednak dziecko ci to wynagrodzi, lepszym rozwojem, większą inteligencją, miłością. Rzadziej będzie chorowało. Zwiększy więź z tobą.
Z badań wynika, że około ¾ kobiet które chciały karmić swoje dziecko po dłuższej przerwie, karmiło je po 6 miesiącu życia dziecka. W wielu przypadkach u dzieci, których matki wróciły do karmienia piersią, udało się jedynie ograniczyć podawanie mieszanki.