Nawał pokarmu – 12 wskazówek jak sobie z nim radzić?

Nawał pokarmu zdarza się u prawie wszystkich karmiących w pierwszych dniach po porodzie.

Zaraz po porodzie masz puste piersi (możesz z nich wycisnąć tylko kilka kropel siary) i tak bardzo martwisz się, że nie wykarmisz swego maleństwa, że nie możesz spać w nocy. Wkrótce się to zmieni.

Nawał pokarmu – objawy

Nawał pokarmu wystepuje w około 2 dobie po porodzie fizjologicznym i 4-6 dobie po porodzie zabiegowym np. cesarskim cięciu.

Twoje piersi są duże, rozpulchnione, twarde, sięgające pod pachy, zajmują prawie całą klatkę piersiową. Jest to tzw. nawał mleczny.

Po porodzie następuje gwałtowny wzrost hormonów, ponadto przystawiałaś malucha do piersi i to spowodowało, że teraz w piersi masz życiodajny, cudowny pokarm dla dziecka.

Produkcja mleka w początkowym okresie laktacji jest 10-krotnie większa niż do tej pory.

Dziecko nie potrzebuje jeszcze tak dużej ilości mleka. Piersi są ciężkie, twarde, przepełnione, bolesne, wrażliwe. Skóra na nich jest rozciągnięta, otoczka rozlana. Dziecko ma trudności z prawidłowym przystawieniem i ssaniem.

Jak sobie radzić z nawałem pokarmu?

W pierwszej kolejności odciągnij trochę pokarmu, aż dziecko będzie mogło dobrze uchwycić pierś. Nie denerwuj się. Czujesz dyskomfort, niepokój, możesz mieć gorączkę, dreszcze, czujesz się rozbita. To jest stan przejściowy.

Staraj się jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, nie zapominając o sobie. Taka jest fizjologia laktacji. 

Oto 12 rad, które możesz stosować, a tym samym pomóc sobie i dziecku w czasie nawału pokarmu:

 1. Przystawiaj często dziecko do piersi w pierwszych dniach po porodzie (8 – 10 razy dziennie), wówczas nawał pokarmu nie będzie dla ciebie aż tak dokuczliwy.
 2. Pamiętaj, aby maluch był dobrze przystawiony do piersi i ssał ją efektywnie.
 3. Zrób sobie zimny okład na piersi. Może to być chłodny ręcznik, zgnieciony zimny liść kapusty, kostki lodu owinięte w pieluszkę (omijaj brodawkę).
 4. Na około 15 minut przed karmieniem możesz wziąć ciepły prysznic lub przyłożyć ciepły termofor czy ciepłą pieluszkę. Pod wpływem ciepła rozszerzają się przewody mleczne, co ułatwia wypływ pokarmu.
 5. Przystawiaj dziecko najlepiej spod pachy, wtedy lepiej mu się ssie.
 6. Zmieniaj pozycje w czasie karmienia.
 7. Przed karmieniem i w czasie karmienia wykonuj ruchy głaszczące od podstawy piersi do brodawki, w ten sposób pobudzisz wypływ pokarmu.
 8. Pij często, ale małymi łykami i w małych ilościach. Wybieraj wodę, soki, herbatę.
 9. Dobierz odpowiedni biustonosz, najlepiej specjalny dla matek karmiących.
 10. Na uspokojenie pij herbatkę z melisy, a żeby obniżyć laktację wypijaj dziennie około 2 szklanki naparu z szałwii.
 11. Nie podawaj dziecku smoczka, ani innego mleka niż to z piersi, bo zaburzysz tym odruch ssania.

Za kilka dni nawał minie i będziesz karmić dziecko już spokojnie.

W ciągu 2-6 tygodni po porodzie laktacja stabilizuje się. Warto przeczekać. Wtedy piersi będą produkowały tyle pokarmu, ile będzie potrzebowało dziecko.