Jak podawać dziecku pokarm kobiecy?

Gdy chcesz karmić twoje dziecko naturalnie, nie możesz w razie potrzeby, podawać mu mleka przez smoczek z butelki, dlatego że bardzo skutecznie zaburza to odruch ssania u dziecka i jednocześnie laktację u matki.

Dziecko, gdy ssie smoczek, pracuje głównie dziąsłami, a język cofa i używa go do wypychania smoczka. Przy ssaniu piersi język spełnia najważniejszą rolę w pobieraniu pokarmu. Pomagają mu w tym mięśnie szczęki i żuchwy. Dolne dziąsła nie biorą udziału w ssaniu, bo przykryte są językiem, który w czasie ssania zwinięty jest w rulonik.

Gdy dziecko ssie butelkę, będzie chwytało smoczek płytko (nawet najlepsze smoczki sztuczne skutecznie przegrywają z piersiami), co zaburza odruch ssania u dziecka i przywrócenie go będzie kosztowało rodziców dużo wyrzeczeń i wysiłku.

Oto kilka propozycji podawania dziecku pokarmu w razie niemożności ssania przez nie piersi.

  1. Łyżeczka – dzieci bardzo ładnie piją z łyżeczki pokarm
  2. Kroplomierz – dobry sposób, gdy musimy podać dziecku małą ilość pokarmu
  3. Kubeczek, kieliszek – ten sposób najczęściej jest wykorzystywany do karmienia dziecka w przypadku brodawek płaskich lub wklęsłych oraz gdy musisz na krótko odstawić dziecko od piersi. Dziecko trzymane jest w pozycji półpionowej, kieliszek przystawiamy do dolnej wargi dziecka tak, aby objęło nią brzeg kieliszka. Dziecko w ten sposób spijając mleko powoduje pracę języka. Dostępne są w sprzedaży specjalnie przystosowane kubeczki do karmienia dziecka
  4. Palec i strzykawka ze specjalną pipetą lub drenem do karmienia – dostępne w sklepach medycznych i aptekach
  5. System wspomagający SNS

Powyższe metody karmienia dziecka są skuteczne. Jak będziesz karmić dziecko zależy od wieku dziecka (wcześniak czy dziecko z ciąży donoszonej), jego aktywności, twojego zaangażowania, cierpliwości i chęci oraz tego, jaki masz stosunek do karmienia piersią.  Możesz tak próbować karmić w przypadku, gdy dziecko wcześniej ssało z butelki, korzystało z kapturka (nawet silikonowego) i w wyniku tego została zaburzona laktacja i prawidłowy odruch ssania u dziecka.

System wspomagający ssanie

Zdarza się, że dziecko nie umie dobrze ssać, wtedy możesz pobudzić ten odruch własnym palcem (system SNS – wspomagający ssanie). Twój palec musi być dobrze wymyty. Musisz malucha zachęcić do otworzenia szeroko buzi. Gdy ją otworzy i położy język, pokrywając nim dziąsła i wargi, podajesz do ssania palec wsuwając go po języku do buzi dziecka. Palec musisz włożyć dość głęboko do buzi dziecka (najlepiej pod okiem położnej rodzinnej).

Płytkie włożenie palca jest nieskuteczne i nic w rezultacie nie daje, będzie tylko utrwalało złe nawyki ssania.

Po kilkunastu ruchach ssących „na pusto” wsuń do buzi strzykawkę z mlekiem (najlepiej wcześniej ściągniętym z piersi). System ten sprawdza się szczególnie wtedy, gdy chcesz powrócić do karmienia piersią, a musisz dokarmić malucha.