Co robić aby w upalne dni nie doprowadzić dziecka do odwodnienia?

Gdy za oknem żar leje się z nieba, konieczna jest podaż większej ilości płynów swoim dzieciom. Zależy to od wieku niemowlęcia i sposobu karmienia.

Gdy nasze maluchy karmione są tylko piersią, podawanie im dodatkowo innych napoi nie jest konieczne. Czasami dziecko tylko na chwilę przystawi się do piersi i po kilku ruchach ssących puszcza pierś. To znak dla mamy, że maleństwu, tylko chce się pić. Mleko matki składa się przede wszystkim z wody, dlatego przystawiając często malca w upalne dni do piersi, nie jest konieczne podawanie mu dodatkowych płynów. Ważne natomiast jest to, żeby mama koniecznie uzupełniła zapas wody w organizmie, która jest potrzebna do produkcji pokarmu.

Czasami jednak konieczne jest zabranie na spacer, butelki z wodą dla malca, gdyż nie zawsze można przystawić dziecko do piersi, nawet tylko na chwilę, aby malec possał pierwszą fazę pokarmu i zaspokoił pragnienie. Najlepiej aby była to tylko woda, dobrej jakości. Obecnie coraz częściej spotyka się, szczególnie w nowo powstałych sklepach czy hipermarketach, miejsca i pomieszczenia dla kobiet karmiących. Często też spotyka się mamy z malcem przy piersi w parku czy plaży i taki widok nie robi na ludziach negatywnego wrażenia. Chociaż czasami słychać komentarze.

Jeśli maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym w upalne dni, można mu podać wodę czy herbatkę, bez żadnych dodatków, ale to nie jest konieczne. Herbatki nie powinny być słodzone cukrem, miodem czy glukozą. Bardzo dobre w tym przypadku są herbatki ziołowe. Maluchom nie wskazane są napoje z herbaty czarnej lub zielone, gdyż zawierają teinę.

Gdy dziecko jest już większe można mu podać soczki warzywne. Należy uważać z podawaniem dziecku gotowych herbatek. Zawierają cukier. Nie chodzi o to, aby wcale nie podawać ich dziecku. Należy podawać je z umiarem. Koniecznie powinno się przeczytać ulotkę na butelce i nie dawać dziecku przetworzonych soków czy napojów.

Pamiętać należy, że upalne dni u dziecka łatwo może dojść do odwodnienia.

Gdyby maluch w upalne dni mniej sikał, był senny, miał suche wargi, płakał cicho szczególnie bez łez, skontaktuj się z lekarzem. Taki stan dziecka może świadczyć o jego odwodnieniu.

Pamiętaj !! Im dziecko jest młodsze, tym skutki odwodnienia dla niego mogą być groźniejsze.