Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Decyzję o sposobie karmienia swego potomstwa podejmują rodzice. Najlepiej by było, aby o tym pomyśleli jeszcze wtedy, gdy dziecko jest w łonie matki. Często rodzice decydują się na sztuczne karmienie noworodka.
Czasami zdarza się, że matki zaraz po urodzeniu dziecka nie chcą karmić piersią. Domagają się od lekarza blokady pokarmu. Liczne grono tych matek miało jakieś przykre doświadczenia z poprzedniej ciąży z karmieniem i nikt nie udzielił im pomocy. Inne kobiety boją się, że po karmieniu piersią będą miały duże, obwisłe piersi (co jest kompletną bzdurą). Jeszcze inne matki muszą jak najszybciej wrócić do pracy, bo obawiają się, że pracodawca znajdzie sobie zastępstwo na ich miejsce. Są również kobiety, które nie chcą być “uwiązane” na co dzień z dzieckiem.
Decyzja o sposobie karmienia dziecka zależy od stopnia dojrzałości mam, przygotowania do macierzyństwa, jak również akceptacji dziecka i zmiany dotychczasowego stylu życia. Są matki, które bardzo chciałyby karmić piersią, ale z przyczyn medycznych nie maja takiej możliwości.
Jeśli nie karmisz piersią, nie zamartwiaj się, gdyż decyzja ta nie świadczy o tym, że jesteś złą matką. Przygotuj się do innego sposobu karmienia.Należy jednak pamiętać o tym, że badania dowodzą wyższość karmienia piersią nad karmieniem mlekiem modyfikowanym. Nie mniej jednak, dzieci karmione sztucznie też się dobrze rozwijają.
Pokarm matki zawiera wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju dziecka. Producenci mleka modyfikowanego nie opracowali jeszcze optymalnej mieszanki dla dziecka, identycznej do tej, jak mleko matki.Wszystkie mieszanki produkowane są na bazie mleka krowiego. Mleka modyfikowane zawierają: witaminy, minerały, białko, węglowodany stosownie do wieku dziecka czy schorzenia. Przeróbka techniczna mleka krowiego może dotyczyć wszystkich jego składników w zależności od potrzeb. Można dodać: mąki ryżowej, różnorakich olejów, elektrolitów, witamin itd. Wszystkie te zabiegi mają na celu upodobnienie mieszanki mlecznej do mleka kobiecego w zakresie składu chemicznego (osmolarności), podatności na procesy trawienia i wchłaniania.
Różnice między mlekiem matki a mieszankami są duże i w wielu aspektach nie do usunięcia. Dotyczy to zwłaszcza właściwości immunologicznych i odpornościowych mleka kobiecego.
Modyfikacje mleka krowiego mają na celu dostosowanie mieszanki mlecznej do potrzeb określonej grupy dzieci. I tak mamy mleko przeznaczone dla: zdrowych niemowląt (Bebiko, Laktovit, Humana itd.), dla wcześniaków, niemowląt w okresie rekonwalescencji, dla dzieci po chorobie ze znaczną utratą energii (Bebiko 0, Humana 0 itp.).
Na rynku są dostępne mieszanki o zwiększonej osmolarności, wysokoenergetyczne przeznaczone dla dzieci w okresie ich szybkiego wzrostu (wcześniaki) oraz mieszanki mleczne niskoenergetyczne.
Dostępne są również substytuty mieszanek mlecznych, które przeznaczone są w dużej mierze dla dzieci z alergią, chorobami metabolicznymi, chorobami układu pokarmowego oraz z zaburzeniami wchłaniania. Substytuty mieszanek można podawać wyraźne na zlecenie lekarza. W przeciwnym razie może dojść u dziecka do kwasicy.
Rodzaj mieszanki zawsze konsultuj ze swoim lekarzem, który powinien doradzić wybór najbardziej optymalnej mieszanki dla twojego dziecka np. dziecko alergiczne będzie przyjmowało mleko przeznaczone dla alergików. Jeśli dziecko dobrze znosi dany rodzaj mieszanki nie zmieniaj jej sama.
Mleko modyfikowane musisz przygotowywać wg. przepisu podanego na opakowaniu tuż przed podaniem, gdyż jeśli mleko postoi więcej niż 30 minut przed podaniem, może to wywołać u dziecka biegunkę lub wymioty.
Mleko przygotowane dla dziecka może być przechowywane w lodówce przez 12 godzin.
Do przygotowania mieszanki używaj dobrej wody. Najlepiej ze studni głębinowej lub kup w sklepie wodę źródlaną. Woda powinna być przebadana w kierunku chemicznym i bakteriologicznym. Gdy kupioną w sklepie wodę otworzysz, możesz ją trzymać otwartą nie dłużej niż 48 godzin. Przez pierwsze 12 godzin po otwarciu nie musisz jej gotować przed przystąpieniem do rozrobienia mleka, wystarczy ją tylko podgrzać. Do 6 miesiąca życia dziecka nie przygotowuj mieszanki na wodzie z kranu.
Jeśli przygotujesz za rzadkie mleko, będzie ono zawierało mało kalorii, białka czy witamin. Za gęste mleko może natomiast znacznie obciążyć nerki niemowlaka.Dziecko karmione mieszanką powinno jeść co 3 godziny. Gdy jednak nie chce, nie zmuszaj je do tego, bo np. w upalne dni malec będzie chciał więcej pić niż jeść. W czasie choroby, podwyższonej temperatury, wyżynania się ząbków najczęściej dziecko traci apetyt. Pamiętaj, że gdy maluch będzie głodny, to sam upomni się o jedzenie. Z reguły dziewczynki jedzą mniej niż chłopcy w tym samym wieku.
Gdy karmisz dziecko głaszcz je, mów czułe słówka, przytulaj, by maluch słyszał bicie twego serca. Nie karm dziecka, gdy leży na plecach.
Nie zostawiaj dziecka samego nawet na minutkę, gdyż może się zachłysnąć.Po każdym karmieniu zadbaj, by dziecku się odbiło. W tym celu połóż dziecko pionowo na swoim barku lub unieś go do góry. Nie kładź dziecka zaraz po karmieniu do łóżeczka. Zapobiegniesz ulewaniu i ochronisz malucha przed kolką. Po karmieniu połóż dziecko na prawym boku. Butelkę w czasie karmienia trzymaj tak, aby w smoczku przez cały czas było mleko. W przeciwnym razie dziecko nałyka się powietrza i może mieć kolkę. Kup smoczek stosownie do wieku dziecka (różne są wielkości i dziurki w smoczku ).
Temperaturę mleka sprawdzaj na przegubie swojej ręki. Mleko ma być ciepłe. Pamiętaj, że lepiej podać dziecku mleko chłodniejsze niż za gorące. Gdy dziecko nie wypije do końca mleka, musisz go wylać, gdyż mleko miało kontakt ze śliną i pozostawienie go lub mieszanie z innym mlekiem może spowodować zatrucie pokarmowe u dziecka. Mleko nie wypite do końca przez dziecko nie nadaje się do powtórnej konsumpcji.
Nie pozwalaj dziecku zasypiać z butelką w buzi, gdyż narazisz dziecko na wystąpienie próchnicy.Jeśli masz jakiekolwiek trudności czy pytania, o wszystkim poinformuj lekarza lub położną domową. Oni na pewno pomogą ci rozwiązać wszelkie problemy.