Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Czas trwania ciąży można podzielić na: 3 trymestry, miesiące księżycowe lub tygodnie. I tak: pierwszy trymestr ciąży trwa od 0-3 miesiąca ciąży, czyli do 12 tygodnia. 13 tydzień ciąży zaliczamy już do drugiego trymestru.
Pierwszy miesiąc ciąży liczy się od 0-4 tyg. Drugi miesiąc trwa od 5-9 tyg, a trzeci miesiąc od 10-13 tyg ciąży.
Organizm kobiety przygotowuje się co miesiąc do poczęcia. W jajniku dojrzewa komórka jajowa, którą otaczają inne komórki spełniając funkcję odżywczą i tworzą pęcherzyk Graffa, który wydostając się z komórki jajowej, dojrzewa i pęka.
W ten sposób wyrzuca dojrzałą komórkę jajową do jajowodu. Ta chwila nazywa się owulacją lub jajeczkowaniem i odbywa się zazwyczaj około 10-16 dnia cyklu miesiączkowego licząc od pierwszego dnia miesiączki.
Komórka jajowa przesuwa się w stronę macicy, a pęknięty pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte.
Ciałko żółte wytwarza hormony (progesteron i estrogen). Hormony te przygotowują macicę do zapłodnienia zarodka, oraz blokują następną owulację w przypadku zapłodnienia i przygotowują piersi do wytwarzania mleka.
Z wielu plemników w czasie stosunku płciowego, tylko kilkaset przedostaje się blisko komórki jajowej, a zazwyczaj tylko jeden plemnik dokonuje zapłodnienia, przynosząc w podarku połowę cech dziedzicznych dla przyszłego człowieczka.
Po około 12 godzinach w zapłodnionym jaju, geny matki łączą się z genami ojca dziecka. Po około 36 godzinach od zapłodnienia, komórka jajowa dzieli się na dwie komórki. Następnie te dwie komórki dzielą się i jest ich tyle, że w ciągu paru dni tworzą kulkę przypominającą owoc maliny.
Po około 3 dniach zarodek jest już we wnętrzu macicy i przekształca się w tzw „blastulę’’, w której rozwija się dziecko i otaczające go wody płodowe.
Około 9 dnia po zapłodnieniu, zarodek styka się ze ścianą macicy, zagnieżdżając się. Od tego momentu organizm kobiety dostarcza substancji odżywczych niezbędnych do dalszego rozwoju dziecka.
Około tygodnia po zapłodnieniu, kobieta może sprawdzić czy jest w ciąży. Zwykle jest to test ciążowy, zakupiony w aptece lub badanie krwi.
W 5 tygodniu, czyli w 2 miesiącu ciąży w badaniu USG można już odróżnić przyszły kręgosłup dziecka.
W 6 tygodniu ciąży powstaje układ nerwowy i zaczątki mózgu dziecka, rdzenia kręgowego oraz oczy. Maluszek ma około 6 mm długości.
Około 7 tygodniu ciąży, u dziecka pojawiają się wypustki rąk i nóg. Powstaje zaczątek serca i naczyń krwionośnych. Zarodek ma około 12 mm długości i waży około 6 gramów. Widać już wątrobę i nerki. Zarysowywuje się zaczątek płuc. Widoczna jest tarczyca i śledziona.
W 8 tygodniu ciąży serduszko dziecka bije już wyraźnie. Rozwija się ucho środkowe. W badaniu USG widać usta dziecka. Zarodek zaczyna się ruszać, jednak tych ruchów dziecka mama jeszcze nie odczuwa. Powstają zaczątki zębów. Zarodek mierzy około 5 mm.
W 9 tygodniu dziecko mierzy już 2 centymetry. Maluszek jest wrażliwy na dotyk. Żebra i kręgosłup kostnieją. Kształtują się mięśnie żuchwy i szczęki dziecka. Maluszek może przyłożyć palec do ust imitując ssanie.
Od 10 tygodnia rozpoczyna się 3 miesiąc ciąży i trwa do 13 tygodnia. Jest to okres szybkiego rozwoju dziecka. Rozwijają się duże naczynia krwionośne oraz warstwy mięśniowe przełyku. Żołądek znajduje się już na swoim miejscu. Serduszko malca bije około 40-80 uderzeń na minutę. Waży około 30 gram i mierzy około 7,5 cm długości. Zaczyna działać system odpornościowy dziecka.
W 12 tygodniu można odróżnić płeć dziecka, oczywiście gdy jest odpowiednio ułożone.
Od 12 tygodnia ciąży można wysłuchać tętna dziecka detektorem lub zobaczyć bijące serduszko w USG.
Możesz obliczyć sama przybliżony termin porodu. Do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaj rok, odejmij 3 miesiące i dodaj 7 dni. Reguła ta sprawdza się jednak tylko w niewielkim procencie, większość porodów odbywa się od 38-42 tyg ciąży.
Pomocnym w obliczeniu terminu porodu będzie twój lekarz ginekolog, przy pomocy badania USG. Gdy 2 tygodnie opóźnia ci się miesiączka, musisz zgłosić się do lekarza, by wykluczył lub stwierdził ciążę.
W czasie pierwszego trymestru ciąży w twoim organiźmie dokonuje się szereg zmian. Około 6 tygodnia kobieta ciężarna może odczuwać nudności i wymioty, które najczęściej ustępują do 12 tygodnia ciąży.
Może mieć zwiększony zmysł powonienia. Niektóre kobiety odczuwają zmęczenie i senność oraz często oddają mocz. Również piersi mają zwiększoną tkliwość. Mogą pojawić się zaparcia.
U niektórych brunetek pod koniec pierwszego trymestru zauważa się zwiększoną pigmentację skóry oraz podwyższenie temperatury ciała.
Wraz ze zmianami w twoim organiźmie mogą pojawiać się wątpliwości, obawy, zmiany nastrojów.
Zastanawiasz się, czy dziecku nie zaszkodzi wypita ostatnio lampka wina czy wypalony papieros.
Oto niektóre sposoby na wyeliminowanie przykrych dolegliwości w pierwszych 3 miesiącach ciąży. Gdy masz nudności i wymioty możesz:
Gdy jesteś senna możesz:
Możesz odczuwać bóle dołem brzucha, takie ściskanie mięśni brzucha podczas wstawania, szybszego marszu, schylania się. Możesz delikatnie pogładzić brzuch i przemówić do maluszka ciepłym głosem.
Gdyby bóle brzucha były regularne, a na bieliźnie pojawiła się krew natychmiast zgłoś się do lekarza!!
Nie forsuj się zbyt dużo, zmień tempo życia. Dobrze się odżywiaj. Zwróć szczególną uwagę na dostarczenie do organizmu żelaza, które znajduje się w: kaszach, żółtkach jaj, fasoli, płatkach owsianych i sezamie. Wyklucz papierosy i alkohol. Wypijaj około 2 l wody.
Pamiętaj, ciąża to nie choroba, jednak gdy zauważysz niepokojące cię objawy, zgłoś się do lekarza.