Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Drugi trymestr ciąży rozpoczyna się od trzeciego miesiąca i trwa do szóstego miesiąca ciąży. W tym właśnie czasie kobietę rozpiera duma ze swojego stanu. Brzuszek zaczyna rosnąć, już się ładnie zaokrągla.
W USG wyraźnie widać zarysy dziecka, jego rączki, nóżki, główkę. Widać jak porusza palcami. Najczęściej broni się rączkami przed pelotą USG. Można rozpoznać już płeć dziecka. Chociaż niektórzy rodzice nie chcą wiedzieć, jaka jest płeć ich potomstwa. Dla nich ważne jest tylko, czy maluszek jest zdrowy.
Większość kobiet ciężarnych w tym czasie uspokaja się, nie denerwują ich różne sytuacje. Robią wszystko z myślą o dziecku. Nie myślą już tylko o sobie i partnerze, ale zawsze na pierwszym miejscu w swoich decyzjach uwzględniają dziecko. Często, szczególnie wieczorami, razem z mężem snują plany wobec jeszcze nienarodzonego dziecka.
W tym czasie rodzice zapisują się do szkoły rodzenia, aby tam mogli więcej dowiedzieć się o porodzie czy prawidłowej pielęgnacji dziecka. Pytają o warunki sal porodowych, pokoi matek, sposobu pielęgnacji dziecka w szpitalu, kiedy mogą wyjść po porodzie do domu, szukają dobrego szpitala, aby matki mogły w nim bezpiecznie urodzić swoje dziecko.
W tym czasie zaznacza się zwiększenie owłosienia u kobiet ciężarnych. Niektóre ciężarne chwalą się pięknymi włosami, mówią, że nigdy tak pięknych do tej pory nie miały.
Pojawiają się też pierwsze rozstępy na skórze. Najczęściej widoczne są one na piersiach, brzuchu i udach.
W tym trymestrze pojawiają się też pierwsze ruchy dziecka, u pierwiastek około 20 tygodnia a u wieloródek około 18 tygodnia ciąży.
Pierwsze ruchy są jak muśnięcia skrzydeł małego ptaszka, ale kobieta na pewno wyczuje tę zmianę u siebie.
Później ruchy dziecka stają się coraz mocniejsze, że można je zobaczyć przez powłoki brzuszne u kobiet nie bardzo otyłych. Najczęściej wtedy mąż przykłada rękę do brzucha i potrafi długo z dzieckiem rozmawiać i wyczekiwać na ruch swego potomka.
Bardzo ważna dla dziecka jest w tym czasie tzw. triada, czyli matka, dziecko, ojciec. Gdy te seanse z dzieckiem będziecie powtarzać często, a nie wymaga to wiele poświęceń i czasu, to, gdy się urodzi również będzie reagowało na cichy, przytłumiony, pełen czułości męski głos.
Czasami zdarza się, że gdy mąż wyjeżdża w delegację i zostaniecie sami w mieszkaniu o tej godzinie, o której rozmawialiście z dzieckiem, będzie ono niespokojne, będziesz częściej i mocniej odczuwać jego ruchy. Gdy wróci partner i rozpoczniecie znowu swoje seanse, dziecko się uspokoi.
Dowiedziono, że większa więź ojca z dzieckiem w ciąży, to lepszy jego rozwój po urodzeniu.
Gdy będziesz odczuwać niepokój, gniew, dziecko też tak samo będzie się czuło. Czasami zdarzy ci się gorszy dzień, że nie będziesz miała ochoty na nic, włącz wtedy spokojną muzykę, aby dziecko się też uspokoiło.
Gdy będziesz często słuchać spokojnej muzyki w ciąży, to, gdy dziecko się urodzi i będzie płakać, a ty nie będziesz go mogła uspokoić, to włącz tę muzykę, jakiej wspólnie słuchaliście z maleństwem, a na efekty nie będziesz musiała długo czekać. Naprawdę warto spróbować.
W czasie regularnych wizyt u lekarza będzie on mógł wyczuć poszczególne części ciała dziecka. Poproś go o to, aby pomógł tobie i mężowi również je dotknąć. To wspaniałe uczucie.
Wtedy też, w czasie wizyty, usłyszysz tętno twego dziecka i szmer pępowiny w specjalnym aparacie. Nie zapominaj o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza, mimo że się dobrze czujesz i nic ci nie dokucza.
Lekarz da ci skierowanie na badania kontrolne oraz upewni was, że tobie i dziecku nic nie grozi.
Zacznij chodzić na zajęcia do szkoły rodzenia. Niestety w wielu szpitalach są one odpłatne. Pomimo to, naprawdę warto.
Zajęcia w szkole rodzenia prowadzą doświadczone położne, lekarze i najczęściej neonatolog lub pediatra. Dowiesz się wiele ciekawych rzeczy z pewnego źródła. Gdy nie masz partnera na zajęcia możesz chodzić sama.
Pamiętaj o prawidłowym odżywianiu. W tym czasie, na skutek zmian hormonalnych w twoim organizmie, zauważysz u siebie zwiększone libido. Będziesz miała zwiększoną ochotę na seks. Nie martw się, że dziecku w czasie zbliżenia stanie się coś złego. Wyjdź z partnerem na spacer, do kina. Później długo nie będziecie mogli nigdzie wspólnie wyjść, zajmując się pielęgnacją i opieką nad dzieckiem.