Co zabrać do porodu do szpitala?
Już zbliża się data twojego porodu. Jesteś trochę nerwowa i boisz się, że nie zdążysz na czas. Spokojnie, na 3-4 tygodnie przed spodziewaną datą narodzin twego maleństwa spakuj torbę z rzeczami, które powinnaś zabrać do porodu do szpitala.
Na pewno już wiesz, w jakim szpitalu chcesz rodzić i jakie obowiązują w nim zasady. Dowiedziałaś się też, co powinnaś zabrać do szpitala dla siebie i dla maleństwa. Może maluszek będzie ubrany w szpitalne rzeczy. Także dla ciebie może będzie przygotowana koszulka do porodu. Powiemy ci, które rzeczy są niezbędne na sali porodowej i po porodzie. Gdy będziesz wiedzieć, co ci będzie potrzeba, usiądźcie razem z partnerem i przygotujcie torbę do porodu.
Dokumenty do porodu
Poniżej podajemy jakie dokumenty musisz zabrać do szpitala:
- dowód tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty lub paszport.
- aktualne ubezpieczenie (może być karta chipowa). Zaznaczam, że ubezpieczenie jest ważne w Polsce 1 miesiąc. Gdy nie posiadasz takiego ubezpieczenia, to szpital i tak musi cię przyjąć, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi ubezpieczenia kobiet ciężarnych i w połogu.
- karta przebiegu ciąży
- NIP zakładu pracy lub NIP w przypadku prowadzenia przez ciebie działalności gospodarczej
- koniecznie wynik badania grupy krwi (niejednokrotnie grupa krwi ratuje życie), oraz inne aktualne wyniki badań takie jak mocz, morfologia, USG
- niektóre szpitale wymagają skierowania, w innych karta ciąży jest skierowaniem do szpitala. Musisz dowiedzieć się, jak jest w twoim wybranym szpitalu. Zapytaj położnej lub lekarza prowadzącego lub po prostu zadzwoń na oddział. Będziesz wtedy pewna i nic cię nie zaskoczy na izbie przyjęć, a pierwszy kontakt ze szpitalem będzie przyjemny.
- akt ślubu, gdy nie masz zmienionego dowodu osobistego po zmianie nazwiska
- gdy cierpisz na jakąś chorobę, przynieś do szpitala konsultacje lekarskie. Najczęściej są to konsultacje okulistyczne, kardiologiczne, neurologiczne, internistyczne.
Dobrze by było, abyś powyższe dokumenty nosiła w torebce przy sobie, bo nie wiadomo, czy jak będziesz na zakupach nie odpłyną wody płodowe lub nie pojawią się skurcze porodowe. I zazwyczaj wtedy trudno o dokumenty, które są niezbędne w szpitalu.
Co zabrać do porodu do szpitala?
Co powinnaś spakować do torby dla siebie do szpitala:
- koszula nocna (czasami do porodu szpital przeznacza swoje koszule lub, jeśli chcesz, to zapewne możesz rodzić swoim ubraniu). Koszule podczas porodu zwykle są zabrudzone wodami płodowymi, poplamione krwią z rozwierającej się szyjki macicy i najczęściej są wyrzucane po porodzie do kosza.
- pomadka ochronna do ust. Oksytocyna wytwarzająca się w czasie porodu powoduje wysuszanie śluzówek. Dlatego w czasie porodu będziesz miała wysuszone, nieraz popękane usta i pomadka będzie bardzo pomocna.
- woda mineralna. Najlepiej kup małą butelkę z lejkiem i 2 duże. Pamiętaj, że to ma być woda niegazowana. Dużą butelkę po wodzie zachowaj, przyda ci się po porodzie do podmywania się. Po prostu wsypiesz torebkę Tantum Rosa, nalejesz ciepłej wody i się podmyjesz.
- zegarek lub telefon komórkowy. Przyda się do liczenia częstości skurczów macicy.
- skarpetki. Bardzo często mimo optymalnej temperatury na sali porodowej kobiecie rodzącej jest zimno.
- dla twojego partnera kanapki, drożdżówki, kawę, herbatę i cukier.
Oto, co powinnaś zabrać dla siebie po porodzie:
- dobrze wchłaniane podpaski przeznaczone dla kobiet po porodzie. Dobrze się sprawdzają podpaski z firmy Bella lub Tena. Niektóre szpitale preferują ligninę. Musisz się dopytać przed porodem.
- majtki jednorazowe. Najlepsze są majtki siateczkowe z Teny. Majtki z włókniny są za gorące i nie wygodne w użyciu. Majtki siateczkowe z Teny można prać.
- koszulę na zmianę. W sklepach są dostępne koszule dla matek karmiących. Musisz mieć je na zmianę. Piżamy nie są wskazane po nacięciu krocza, bo utrudniają gojenie.
- cieńszy lub grubszy szlafrok, zależnie od pory roku.
- kapcie pod prysznic na zmianę. Często kobiety zarażają się pod prysznicem grzybicą stóp.
- 2 biustonosze do karmienia.
- gdy masz nacięte krocze dobrze byłoby, abyś zaopatrzyła się w specjalną poduszkę z dziurą w środku lub popularny rogal. Łatwiej ci będzie siadać i karmić dziecko.
- przybory toaletowe (mydło, szczoteczka i pasta do zębów, szampon do włosów, krem nawilżający).
- 2 ręczniki.
- sztućce i kubek.
- laktator.
- Tantum Rosa.
Jeśli czegoś zapomnisz, to nie koniec świata, mąż, lub ktoś z rodziny, ci doniesie. Gdy twój pobyt w szpitalu przedłuży się z różnych powodów, możesz mieć przy sobie radio.
Musisz koniecznie się dowiedzieć, jakie rzeczy potrzebne będą dla twojego dziecka. Powinnaś zabrać:
- pieluszki jednorazowe. Niektóre szpitale zapewniają pieluszki dla dziecka, przynajmniej na pierwszą dobę życia dziecka
- bepanthen – krem do pupy dziecka. Może ci też być pomocny w pierwszych dniach karmienia piersią. Tego kremu nie musisz zmywać przed przystawieniem dziecka do piersi.
Musisz sprawdzić, czy w twoim szpitalu dziecka będzie ubrane w ciuszki szpitalne. Jeśli nie, to przygotuj:
- 2 czapeczki bawełniane
- kaftaniki i śpioszki
- skarpetki
- czasami będzie potrzebny kocyk dla dziecka
Musisz też spakować ubrania dla ciebie i dziecka przy wypisie ze szpitala. Zazwyczaj mężowie są tak podekscytowani, że czegoś zapominają, albo przywożą rzeczy niepotrzebne. Jeszcze przed porodem musicie wspólnie ustalić, co jeszcze trzeba zabrać ze sobą lub co ma dowieźć mąż.
Torba z rzeczami
Może uczestniczyliście w zajęciach szkoły rodzenia i położna prowadząca zajęcia podała wam listę rzeczy, które będą wam niezbędne w tym bardzo wielkim i ważnym wydarzeniu.
Najczęściej w szpitalach w Polsce są sale wieloosobowe i zabieranie dużych walizek czy toreb podróżnych nie jest wskazane.
Można je zostawić, jak sugerują niektórzy pod łóżkiem, ale panie sprzątające nie mają czasu na nie uważać, czy je ciągle przesuwać przy sprzątaniu i najczęściej są one przesuwane za pomocą mopa, na którym są na pewno różnego typu bakterie szpitalne, które później przywozisz do swojego domu. Nie jest to higieniczne, a po drugie, dlaczego masz do domu przynosić zarazki szpitalne.
I tak partner czy mąż, gdy cię odwiedzi w szpitalu, może donieść potrzebne rzeczy dla ciebie czy maleństwa. Będziesz wtedy bezpiecznie się czuć w domu.
Gdy zamierzasz rodzić rodzinnie, zapytaj, co ma ze sobą wziąć partner. Jedne oddziały wymagają od partnera specjalnego ubrania, które najczęściej możesz kupić w sklepie medycznym, inne wymagają zamiennych butów dla partnera. Musisz to sprawdzić przed porodem.
Mąż ma 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka i może w tym czasie zameldować malucha. Na zameldowanie dziecka macie 2 tygodnie od czasu urodzenia.
Lista rzeczy do szpitala w formacie pdf do wydruku: Rzeczy do szpitala
Zobacz także:
Masz problem?