Nie chce karmić piersią. Czy po porodzie pokarm sam zaniknie?

To, że w 6 miesiącu ciąży, kobieta ma wrażliwe sutki, dzieje się za sprawą hormonów ciążowych. Po porodzie tkliwość ustąpi. Decyzja ciężarnej, że nie będzie karmić piersią swego dziecka, może być po porodzie zupełnie inna. Jednak pozytywne nastawienie kobiety do karmienia piersią, owocuje później prawidłową laktacją. Karmienie naturalne dla dziecka jest bardzo ważne. Sprzyja między innymi prawidłowemu rozwojowi psycho – somatycznemu dziecka.

Jednak, kobieta ma prawo wyboru, odnośnie sposobu karmienia swojego dziecka. Jeśli kobieta nie chce karmić naturalnie dziecka, musi zaraz po przyjściu do szpitala, poinformować o swej decyzji, lekarza ginekologa i neonatologa. Również po porodzie zaraz powinna o tym fakcie, przypomnieć personelowi w oddziale. Po porodzie pokarm do piersi napłynie, ze względu na podwyższoną zawartość w organizmie hormonu zwanego – prolaktyną. Zaraz po porodzie blokadę pokarmu u kobiety, można zastosować przy pomocy metod farmakologicznych. Lekarz jeszcze w szpitalu zleca odpowiednie farmaceutyki, które blokują laktację.

Blokada laktacji trwa kilka dni.  W niektórych szpitalach, oprócz podawania specyfików farmaceutycznych stosuje się, bandaż piersi ,,na sucho”.

Laktację hamuje picie przez kobietę herbatki z: szałwii i mięty. Pić należy co najmniej 5-6 filiżanek dziennie.

Nadmierne odciąganie pokarmu, powoduje jego większy przypływ. Gdy kobieta ma bardzo dużo pokarmu w piersiach, piersi są twarde, tkliwe, bolesne, należy odciągnąć tylko małą ilość mleka, aby nie naprodukować go jeszcze więcej.

Obecnie utrzymuje się trend karmienia naturalnego, dlatego też kobiety, które nie chcą karmić piersią, nakłaniane są do karmienia piersią. Czasami kobiety mimo wcześniejszej decyzji o karmieniu swego dziecka mlekiem modyfikowanym, decydują się na karmienie naturalne i karmią swoje dzieci piersią, przez długi okres czasu.

Wiele kobiet myśli, że karmienie naturalne zniekształci ich piersi. Nie jest to prawdą. Decyzję o sposobie karmienia  swego dziecka, rodzice powinni podjąć wspólnie. Każdy sposób karmienia, ma swoje wady i zalety. Należy rozważyć wszystkie atuty ,,za i przeciw” karmieniu, odnieść się do nich i podjąć najlepszą decyzje dla siebie i dla swego dziecka.

Blokada pokarmu u kobiety powinna się odbywać, tylko pod nadzorem lekarza i położnej.

Po porodzie do każdej położnicy przychodzi na wizytę patronażową położna domowa, można ją zapytać o stan swoich piersi i dalszy sposób postępowania.

Gdyby podczas blokady pokarmu wystąpiła podwyższona temperatura, powyżej 38 C, ogólne rozbicie organizmu, ból piersi, natychmiast należy zgłosić się z tym problemem do lekarza.